7 лютого в Тернополі відзначать 85-річницю створення ОУН

Відповідно до  підписаного головою обласної ради Василем Хомінцем розпорядження «Про відзначення на обласному рівні 85-річчя з нагоди створення організації Українських Націоналістів» в обласній раді створено організаційний комітет, який очолив заступник голови обласної ради Олег Боберський. До оргкомітету увійшли депутати, працівники виконавчого апарату обласної ради,  представники громадськості та комунальних установ обласної ради. Сьогодні, 15 січня, Олег Боберський провів його засідання, на якому обговорили ряд заходів, що відбудуться 7 лютого.

Зокрема: планується провести урочисту академію з відзначення 85-річчя створення Організації Українських Націоналістів та вшанування борців за незалежність України, будуть організовані документальні виставки, присвячені 85-річниці створення Організації Українських Націоналістів, Тернопільське обласне  державне музичне училище ім. Соломії Крушельницької протягом лютого 2014 року провдитиме  літературно-тематичні вечори, присвячені борцям за волю і незалежність України, у навчальних закладах проходитимуть тематичні лекції, уроки-пам’яті, виховні години, круглі столи, присвячені 85-річниці створення Організації Українських Націоналістів.

Довідково: створення ОУН

27 січня – 3 лютого 1929р. у Відні відбувся конгрес представників націоналістичних організацій, який проголосив створення Організації українських націоналістів (ОУН). У роботі Конгресу брали участь делегати від Групи української національної молоді, Ліги українських націоналістів, Союзу української націоналістичної молоді, Української військової організації (УВО).
ОУН була підпільною організацією. Вона видавала легальні та нелегальні газети і журнали (“Розбудова нації”, “Сурма”, “Юнак”), дотримувалася військових методів керівництва, мала жорстко централізовану структуру. Водночас ОУН не відмовлялася від участі в політичних, економічних, культурно-освітніх об(єднаннях. Саме через них вона сподівалася очолити масовий національно-визвольний рух.
Політична доктрина ОУН була сформульована в її програмних документах 1929р., а в остаточному вигляді – у програмі, прийнятій її Великим збором у 1939р. Вона ґрунтувалася на пріоритеті інтересів української нації, яка проголошувалась абсолютною цінністю, “найвищим типом людської спільноти”. Метою організації було створення української самостійної соборної держави. Форми державної влади мали відповідати послідовним етапам державного будівництва. На етапі національної революції передбачалося встановлення національної диктатури, покликаної після відновлення державності здійснити невідкладні заходи по закріпленню новоствореного режиму. Глава держави повинен був створити законодавчі органи “на засаді представництва всіх організованих суспільних верств”.
Свою державну концепцію ОУН  будувала, виходячи з того, що українські землі окуповані Польщею і СРСР. Тому українські націоналісти не визнавали всі ті міжнародні акти, договори та домовленості, які роз’єднали українські землі, ліквідували українську державність. Будівництво соборної незалежної України мало завершитися повним вигнанням з українських земель усіх окупантів. Виходячи із завдання створення української державності, ОУН закликала до боротьби проти польського та радянського режимів, підготовки до національної революції на всіх українських землях. Хоча спочатку частина керівництва ОУН не виключала використання легальних, зокрема парламентських, методів боротьби.