Чи є ризики для України у прийнятті закону для виїзду Тимошенко?

imagesОлександр Камінний (42 роки)- юрист однієї із Тернопільських юридичних компаній щиро дивується діям представників опозиційних партій у Верховній Раді.

Що заважає на сьогодні екс-Прем`єр-міністру України Юлії Тимошенко поїхати за кордон на лікування? Який механізм потрібен?

«Багато моїх колег юристів та адвокатів стикалися з такою ситуацією по всій країні, коли затриманий виявляє бажання пройти спец лікування за кордоном, але через неіснування подібного законодавчого акту ми це зробити не можемо».

Минулого тижня глава Комітету виборців Олександр Черненко заявив, про те, що головна проблема для можливого підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС може стати питання екс-прем’єра Юлії Тимошенко.

«На сьогоднішній день, жодних проблем у Парламенту України немає для прийняття Закону, що дозволить засудженим проходити лікування за кордоном. Правда тут потрібно враховувати і спеціальні особливості, що зустрічаються в законодавствах країн ЄС і Заходу, а саме – Закон повинен передбачати можливість безперешкодного виїзду в певну країну особи, що потребує негайного або спец лікування, за умови, що зустрічаюча сторона повністю розуміє важкість того чи іншого вироку, і бере на себе гарантії забезпечення лікування та повернення засудженої особи на Батьківщину для продовження відбування покарання. Така практика існує в провідних країнах світу. Чому ж її немає допоки в нашій країні – це питання до парламентарів».

Чи Ви бачите якісь ризики в прийнятті даного закону для України? Чи не буде цей законопроект можливістю для сотень «крутих» ув`язнених втекти за кордон назавжди?

В даному випадку я повністю поділяю думку мого колеги – кандидата юридичних наук, доцента, директора Полтавського юридичного інституту Національного університету “Юридична академія України імені Ярослава Мудрого”Олега Бущана. Він заявив, що оскільки виїзд засудженого за кордон може відкривати певні можливості для зловживання та ухиляння від відбуття покарання, а також від слідства та суду за іншими звинуваченнями, слід передбачити дієві механізми притягнення до відповідальності осіб, що укриваються за кордоном.

Вже існуючі механізми екстрадиції і міжнародної правової співпраці треба було б доповнити введенням механізму притягнення до відповідальності таких осіб у заочному порядку. Такі процедури вже існують у законодавстві таких європейських країн, як Швейцарія, Франція, Італія.

Крім того, існують міжнародні стандарти проведення подібних процедур, які формалізовані в актах Комітету Міністрів Ради Європи (рекомендація № 6 R (87) 17 “Стосовно спрощення кримінального судочинства”; резолюція 75 (11) “Стосовно критеріїв, які регламентують провадження, здійснюване за відсутності звинуваченого”).

Відома також практика Європейського суду з прав людини, яка припускає використання саме таких процедур, наприклад, за справами “Шомоді проти Італії”, “Меденица проти Швейцарії”.

При цьому таке заочне розслідування і судовий розгляд мають обов’язково супроводжуватись введенням усіх правових гарантій на захист особи: обов’язковою участю адвоката, можливістю у будь-який момент з’явитись до органу слідства і до суду для участі у процедурах, спрощеним порядком відміни заочного судового рішення у випадку недодержання гарантій на захист тощо».