Чи законно застосовувати зброю при захисті? Поради тернопільського адвоката Віталія Горби

Використання зброї при захисті справді є правомірним. Втім, таке рішення повинно відповідати ряду критеріїв, наголошує тернопільський адвокат Віталій Горба.

Нагадаємо, Віталій Горба є не лише досвідченим юристом у сфері саме кримінального права, а й кандидатом у народні депутати на окрузі №165.

  • Перш за все, хочу наголосити, що у ст. 27 Конституції України – як конституційну гарантію – передбачили право кожного на захист від суспільно-небезпечного посягання. Таке право є абсолютним і природним. Звісно, такий захист життя і здоров’я може відбуватися із застосуванням зброї.

Коли ми говоримо «захист», то повинні розуміти під цим терміном дії у межах необхідної оборони. За Кримінальним кодексом саме вона є тією обставиною, що виключає злочинність діяння. Іншими словами, це той випадок, коли заподіюється шкода здоров’ю і життю іншої людини, але той, хто її заподіює, не нестиме кримінальної відповідальності. Щоб розуміти, у яких випадках це можливо, потрібно бути озброєним необхідними знаннями.

  • То у яких випадках зброю все-таки можна використовувати?
  • Зброю можна використовувати при нападі іншої озброєної особи або групи осіб, а також при насильницькому проникненні у житло чи інші володіння людини. Саме ці три обставини кримінальне законодавство визначає як такі, що дають право кожному безапеляційно застосувати зброю, навіть заподіяти цим нападаючому як тяжкі тілесні ушкодження, так і смерть.

Однак потрібно розуміти, що у кожному із цих вищезгаданих випадків напад повинен бути реальним, а не уявним. Якщо ж обстановка давала людині підстави зробити висновок про відсутність реального нападу, але вона однаково застосувала зброю і заподіяла ушкодження здоров’ю чи життю іншої особи, то тоді настане кримінальна відповідальність.

Наприклад, у ваше помешкання хтось проривається або проникнення уже відбулося, але це просто сусід переплутав двері і ви побачили та впізнали його, тобто переконалися у помилці, прийнявши його за грабіжника, проте застосовуєте зброю, то це – незаконно. Адже ви мали шанс помітити відсутність суспільно-небезпечного посягання у діях сусіда, тому не дивуйтеся, що кримінальна відповідальність настане на загальних підставах: якщо будуть заподіянні тілесні ушкодження, то за відповідний їх вид, якщо настане смерть, то буде відповідальність за вбивство.

Є й інша обставина. Приміром, коли здійснюється проникнення у житло, але безпосередньо особа ще не проникла і господар не може реально оцінити характер суспільно-небезпечного посягання. Скажімо, хтось намагається відчинити вхідні двері і та особа – ще за дверима. Господар нібито чує голос сусіда, але ще не бачить, що це він, але раптом стріляє через двері. А на ділі це, знову-таки, був сусід, який переплутав двері. Тобто господар міг вжити якісь інші заходи, щоб переконатися перед пострілом? Так, можливо, й міг.

  • А яким чином це можна було зробити?
  • Якщо особа має у руках зброєю, то вона цілком може дочекатися того моменту, коли вже відбуватиметься власне проникнення. Адже тоді дійсно вдасться оцінити: хто це, що сталося. Зрештою, господар, впізнавши «зломщика», міг зателефонувати до його рідних і запитати, чи є та людина зараз вдома і чи часом не вона вламується у чуже житло? Але він цього не зробив, а відразу застосував зброю. У такому випадку йтиметься про вбивство із необережності.
  • У яких випадках застосування зброї буде правомірним?
  • Коли ваші дії відповідатимуть критеріям необхідності правомірної оборони. Їх можна розподілити на дві групи. Перша – критерії правомірності, що стосуються захисту, і друга – критерії правомірності, що стосуються нападу. Коли ми говоримо про захист, то під такі дії підпадають лише ті права, що охороняються законом. І не просто законом, а Кримінальним кодексом. Йдеться про такі суспільні відносини: власність, життя, здоров’я, громадський порядок, суспільні і державні інтереси.

Окрім того, критерієм захисту є те, що шкода повинна заподіюватися лише тій особі, яка нападає, і вона не повинна перевищувати меж необхідної оборони. Тобто вона повинна бути необхідною, але достатньою у момент нападу.

Якщо ж мова йде про критерії нападу, то знову-таки ми повинні розуміти: напад повинен бути суспільно-небезпечним, тобто це має бути таке діяння, що формально підпадає під ознаки складу злочину. Напад повинен бути наявним, він повинен існувати об’єктивно у просторі і часі. Тобто особа повинна розуміти, що є реальна загроза нападу, тоді можна захищатися, що напад уже відбувся, він продовжується, а тому треба захищатися. Або ж коли він уже закінчився, але об’єктивна обстановка не дає можливості особі зрозуміти, що це – кінець, тоді теж можна захищатися. Наголошую, напад повинен бути реальним, а не уявним.

  • Яка ж відповідальність загрожуватиме особі, яка використала зброю при захисті?
  • Якщо особа діяла у межах тих критеріїв, що були згадані вище, то вона не нестиме кримінальної відповідальності. Адже її діяння не будуть кримінально караними.

Відповідальність за заподіяння шкоди у випадку перевищення меж необхідної оборони настає лише у випадках прямо передбачених Кримінальним кодексом, а це – статті 118 і 124 ККУ: «Заподіяння тяжких тілесних ушкоджень при перевищені меж необхідної оборони» і «Заподіяння смерті або вбивство при перевищенні меж необхідної оборони». І в першому, і в другому випадках на особу чекатиме покарання у вигляді позбавлення волі.

Марина Худик

Богданець побив людину і підставив Президента

НОВИНИ РАЙОНІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

новини Бережанського району

новини Борщівського району

новини Бучацького району

новини Гусятинського району

новини Заліщицького району

новини Збаразького району

новини Зборівського району

новини Козівського району

новини Кременецького району

новини Лановецького району

новини Монастириського району

новини Підволочиського району

новини Підгаєцького району

новини Теребовлянського району

новини Чортківського району

новини Шумського району