Дані про корупціонерів Мін'юст оприлюднює вибірково

Transparency International Україна занепокоєна формою функціонування, обсягом та вибірковістю відомостей Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення. Організація вимагає оприлюднити дані про всіх покараних корупціонерів.

З 1 січня 2014 року став загальнодоступним Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення. Цього вимагав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації державної антикорупційної політики» (був ухвалений 14 травня 2013 р). Відповідна норма передбачає, що з початку 2014 року Міністерство юстиції України повинно «забезпечувати оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті відомостей з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, протягом трьох робочих днів після їх внесення до реєстру».

Наразі на веб-сайті Мін’юсту кожен бажаючий може побачити пошукову форму в якій за запитом має знаходитись інформація про корупціонерів. Як зауважив виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара: «На жаль, ми отримали не Реєстр, а лише рядок пошуку, що не може вважатися оприлюдненням відомостей. Крім того, цей пошук не видає жодної інформації про корупціонерів, що скоїли злочин до 1 січня 2014 року». Така вибірковість оприлюднення даних, за словами заступника Міністра юстиції Юрія Іващенко спричинена тим, що публічними стануть відомості лише про тих осіб, кінцеві рішення по яким суд виніс з початку цього року: «Вимоги відповідних законодавчих норм набрали чинності з 1 січня 2014 року, тож дані будуть оприлюднюватися також з цього моменту і на майбутнє», – сказав він.

Антикорупційний закон визначив обсяг відомостей про корупціонерів, що повинні бути безумовно відкритими:
1) прізвище, ім’я, по батькові;
2) місце роботи, посада на час вчинення корупційного правопорушення;
3) склад корупційного правопорушення;
4) вид покарання (стягнення);
5) спосіб вчинення дисциплінарного проступку;
6) вид дисциплінарного стягнення.

На жаль і ця норма закону не була виконана належно. Transparency International Україна звертає увагу на те, що Закон не містить будь-яких застережень з приводу того, що оприлюднюватися повинні відомості тільки щодо певних категорій осіб, як наприклад, тих, чиї дані внесені до Реєстру з дня набрання чинності певної норми законодавства. Закон передбачає, що всі дані Реєстру повинні відкриватися з 1 січня 2014 року, незалежно від того, коли вони туди внесені.

Такий вибірковий підхід Міністерства юстиції України ставить у нерівне становище осіб, дані про яких були внесені до Реєстру до цього року. Адже незрозумілим є підхід, коли дані одних корупціонерів розголошуються, а інших – ні. Така позиція Мін’юсту суперечить Конституції України (стаття 24), яка передбачає, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом, а також що не може бути привілеїв чи обмежень за будь-якими ознаками. В свою чергу, принцип верховенства права, закріплений статтею 8 Конституції передбачає, зокрема те, що Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії.

З огляду на наведене, Transparency International Україна вимагає від Міністерства юстиції повного і безумовного виконання вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції». Зокрема організація наполягає на безумовному оприлюдненні даних, внесених до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, як до 1 січня 2014 р., так і після цієї дати, а також на вільному доступі до цих даних.