Фактор Кривецкого

Ігор Кривецький може проміняти партію «Свобода» на менш витратний політичний проект на майбутніх парламентських виборах.
В Україні давно вже не здивувати наявністю зв’язків глолів політичних партій з тими, кого сором’язливо називають бізнесменами з сумнівним минулим, або по-простому – кримінальними авторитетами. Причому ці зв’язки часто діалектичні, дозволяючи з одного боку піднестися партії до вершин політичного Олімпу, з іншого – стають причиною падіння рейтингів політсили.
До яскравих прикладів такого руху відноситься політична партія Всеукраїнське об’єднання «Свобода» та її таємний (до 2013 року), інвестор і так сказати власник контрольного пакета акцій, бізнесмен Ігор Кривецький, в другій своїй іпостасії відомий, за даними ЗМІ, під прізвиськом «Пупс».
«Свобода» без «Пупса» – не свобода
Свою політичну кар’єру на ниві націоналізму і, як тоді здавалося, яскравого радикалізму, майбутній лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок почав ще на початку 90-х, а в 1998-му році був обраний народним депутатом України. Успіх був повторений і в 2002 році, коли політик увійшов до складу фракції «Наша Україна».
Уже в 2004 році Олег Тягнибок пішов в самостійне плавання, очоливши ВО «Свобода». Правда протягом наступних 6 років особливими успіхами політик і партія, похвалитися не могли: провали на виборах в ВР в 2006 і 2007 роках, в 2008 – менше 2% набраних голосів за Тягнибока на дострокових виборах мера Києва, 2010 – близько 1,5% голосів на президентських виборах. Єдиний успіх, став повторенням ще 1994 року – крісло депутата Львівської обласної ради в 2006-му.
Словом, до 2010 року ВО «Свобода» представляла з себе типову регіонально-маргінальну партію – одна з доброї сотні подібних же партій країни, впливову лише на території «базового» регіону – Львівської області, але навіть там на виборах президента в 2010 році Тягнибок отримав лише 5,35% голосів виборців.
Невдачі швидше за все пояснювалися двома причинами: жорсткою конкуренцією на ниві «національної ідеї», антикомунізму і антиросійської риторики, яку, можна сказати, на той момент монополізували «Наша Україна» і БЮТ, не залишивши особливих ніш іншим. І як наслідок – відсутність фінансування, без чого в політиці за великим рахунком робити нічого.
У 2012 року ситуація змінилася – ВО «Свобода» вперше потрапила до Верховної Ради, причому з дуже солідним результатом, отримавши 38 депутатських крісел, більше ніж їх ідеологічні вороги – комуністи.
Причиною успіху стало зростання протестних настроїв проти влади «проросійських» президента Віктора Януковича і Партії Регіонів, за однією версією, і банальна поява грошей у «Свободи» – по інший. Втім, обидві причини могли бути і взаємопов’язані – вкладати гроші в політичний націоналізм і радикалізм «Свободи» стало просто вигідно.
Від «Пупса» – партії
Приблизно в 2013-му році з тіні на світло в зв’язку з ВО «Свобода» спливло прізвище жителя Львівщини Ігоря Кривецького, завдяки якому власне партія і стала мати вагу і вплив.
Все б нічого, але ЗМІ вперто називали Кривецького впливовим кримінальним авторитетом Львівщини, відомим під прізвиськом «Пупс».
За даними преси, почавши як рядовий рекетир і грабіжник, до 2007 у році Кривецький-Пупс значився «бригадиром» в угрупованні Миколи Лозинського, відомого як «Коля Рокіро». У січні 2007 року Лозинського розстріляли на перехресті біля світлофора на проспекті Чорновола у Львові. Як подейкували, саме «Пупс» підхопив «впало прапор» і отримав контроль над бізнесом «Рокіро», в який нібито входили нарко- і паливний бізнес. Як би там не було, шматок вийшов неабиякий, що наводило на думки багатьох кримінологів про невипадковість збігів. Правда, проблем по кримінальної лінії з замахами, офіційно у Ігоря Кривецького не було.
Втім, є версія, що після смерті «Рокіро» Кривецький-Пупс перейшов «під дах» найвпливовішого кримінального авторитета Львова Володимира Дідуха – «Вови Морди», правда згодом їх доріжки розійшлися, та ще й дуже гучно.
Існує думка, що незадовго до своєї смерті «Коля Рокіро» вирішив легалізуватися, піти в політику і через того ж Ігоря Кривецького вибрав для цього ВО «Свободу». «Просування» братви в політику за версією журналістів відбувалося через члена політради партії «Свобода» Василя Павлюка, який в 90-х займався підприємництвом, прогорів і заборгував «братві» кругленьку суму грошей. Інше ж джерело розповідало, що це було зроблено через Анатолія Габу, який в 2001 році отримав умовний термін за пограбування кіоску, а за час арешту познайомився з братвою «Коли Рокіро». Габа був не останнім людиною в СНПУ – предтечі «Свободи», згодом він змінив прізвище на Заваруєв, був обраний депутатом Львівської облради і став головою комісії з ПЕК і підприємництва.
Саме з приходом кримінальних інвесторів і пов’язують успіхи «Свободи», втім, судячи з усього серйозно в партію почали вкладати не раніше 2010 року, коли в політичній діяльності засвітився сам Ігор Кривецький, ставши депутатом Львівської обласної ради.
Свій успіх в регіоні «Свобода» закріпила на національному рівні в 2012-му році, сам же Ігор Кривецький став народним депутатом увійшовши в партійний список партії під номером 13. Там він зайняв місце секретаря комісії з податкової і митної політики – а це вже була можливість прямого співробітництва з дуже великими людьми, що займаються дуже великим імпортом.
Словом, не дивно, що Ігор Кривецький став дуже багатою людиною, про що можна було судити хоча б по його автопарку – «Бентлі», «Майбах», «Порш», «Феррарі», літаку «Сессна» і нерухомості – дві земельні ділянки, житловий будинок площею 945,8 квадратних метра і квартира площею 459 квадратних метрів. У бізнесі йому належали повністю або частка в ряді готелів, торгово-розважальних центрах і ресторани.
Ймовірно, мав депутат і інтерес в побічних доходах «Свободи» – політичному заступництві угод з відчуження комунального майна, там, де партія мала депутатів, виведення бюджетних коштів з програм розвитку таких міст і з рахунків комунальних підприємств, потрібне голосування в ВР і гроші від фінансово-промисловий груп. Словом, все те чим займається кожна більш-менш впливова партія в Україні, тим більше парламентська.
2014-й: рік злету і падіння
Перемога Євромайдану, в якому одну з ключових ролей зіграла «Свобода», виставивши близько 2 тисяч осіб для «Самооборони Майдану», за короткий час піднесла Ігоря Кривецького на вершину політичного Олімпу – в українській політтусовці утвердилася стійка думка, що всі ключові кадрові призначення в новій влади, на які отримала право і пропонувала «Свобода», насправді проводилися в інтересах і за вказівкою Кривецького.
Серед «людей Кривецького», яких отримала «Свобода», називали свого Генпрокурора Олега Махніцького, міністра оборони Ігоря Тенюха, міністра екології Андрія Мохника, аграрної політики Ігоря Швайки і другого віце-прем’єра Олександра Сича. Але, мабуть, найбільш цінним призначенням був тимчасово виконуючий обов’язки голови Державної служби геології і надр Микола Бояркін, що дозволяло впливати на розподіл дозволів на користування надрами України, перш за все, для видобутку нафти і газу.
Також Ігоря Кривецького активно пов’язували з «Укрспиртом», чиї виробничі галузі в основному знаходяться на Західній Україні. За іронією долі до «Пупса» підприємство нібито «курирував» інший нардеп з кримінальним минулим Юрій Іванющенко на прізвисько «Юра Єнакіївський». Словом, кримінальний «дах» для виробництва спирту в Україні давно вже усталена традиція.
У грудні 2014 року протеже Кривецького – гендиректор державного підприємства «Укрспирт» Михайло Лабутін був звинувачений у фінансових махінаціях на суму 200,7 млн ​​грн. 22 грудня його відсторонили від керівництва «Укспіртом». Ще раніше податківці нарахували підприємству 1 мільярд недоплачених податків, так що 200 мільйонів – лише видима частина айсберга. У лютому 2015 року Лабутін був викрадений з лікарні, нібито за допомогою батальйону «Айдар» та зник з України. Оголошеного в розшук екс-гендиректора звинуватили в підготовці замаху на міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і розстрілу депутатів ВР за допомогою автоматників, а в січні 2018 року навіть затримали в Румунії. Однак з тих пір новин про нього немає, у всякому разі екстрадиція поки не відбулася.
Словом, Ігор Кривецький дуже швидко став вельми одіозним людиною, і щоб виправити ситуацію навіть дав ряду українських ЗМІ інтерв’ю, в яких намагався створити собі образ доброчесного бізнесмена і політика. Втім, йому це явно не вдалося і думається в програші ВО «Свобода» на позачергових парламентських виборах 2014 року, крім бажання БПП і «Народного фронту» прибрати «зайвого партнера», був і неабиякий внесок сумнівною слави «Пупса».
Заключний удар багато в чому завдав той самий Володимир Дідух – «Морда», в листопаді 2014 року в інтерв’ю газеті «Експрес», відомої протистоянням зі «Свободою», заявив, що саме він давав гроші партії Тягнибока через посередництво Кривецького. Йшлося, ні багато ні мало, про 48 мільйонів доларів.
«Тягнибоку особисто грошей не давав, давав Пупсу. Щоб не сказали, що гроші на партію дав кримінальний авторитет. Таким чином, Пупс передавав від себе мої гроші. Я перекривав фінансування всієї партії. Це було спочатку 500 тисяч, потім мільйон, потім два, потім три. Потім по вісім давалося. Всього $ 48 мільйонів. Були часи, коли з Тягнибоком я бачився щодня. У «Фешн-клубі», – розповів Дідух.
Причиною, що послужила розірванням співпраці і припинення фінансування «Свободи», Дідух назвав «зрада» ними національної ідеї і продажність.
«Коли вони зійшлися з людьми Януковича, наприклад, з Курченко, я сказав: він на мільярди, під виглядом транзиту, ввозить в країну бензин, а потім топить його всередині країни без сплати податків. Мочіть його. Ви повинні зупиняти такі схеми, ви ж опозиція. А Пупс мені сказав: «Він нам більше грошей дає», – розповів Вова Морда.
Сам Ігор Кривецький, до речі, у свій час був партнером одіозного Дмитра Фірташа по торгово-розважального центру «Арена-Сіті», в якому матері нардепа, 66-летенй пенсіонерці належала частка в 5%.
Поступовий занепад Кривецького
Втративши потужний політичний дах і можливості «Свободи», справи Ігоря Кривецького із зрозумілих причин покотилися поступово вниз, що знаменувалося новим витком різних скандалів.
В Івано-Франківську дочірня фірма ТОВ «Західполіркомплект», яка пов’язана з юристом Кривецького Олегом Магулкою, отримала від місцевої міськради (контрольованою «Свободою») 3,5 гектара землі під житлову забудову на місці промислових могильників – що викликало обурення городян, котрі прорвалися для протесту в залу міськради. Однак депутати міськради свій дозвіл все ж дали.
У 2016 році з посади виконуючого обов’язки голови Державної служби геології і надр пішов протеже Кривецького – Микола Бояркін, після того як НАБУ порушило проти нього кримінальне провадження про незаконне збагачення.
На думку опонентів, Ігор Кривецький вирішив захистити свої інтереси «старим-добрим» способом з 90-х, у всякому разі з тих пір його ім’я стало згадуватися навколо відверто кримінальних подій, причому часто там була присутня кров.
Так, в на початку 2015 року екс-нардепа звинуватили в створенні «особистої армії», ховалися під громадською організацією «Розвиток громади». Вона була заснована ще в 2008 році, але особливого успіху не мала, поки в 2014-му її не очолив Олег Долинський – помічник депутата Львівської міськради від ВО «Свобода» Андрія Карбовника. При цій організації створили однойменне «громадське об’єднання охорони громадського порядку», яке заснував Олександр Веремеєнко – давній бізнес-партнер Кривецького.
У «Правом секторі» тоді заявили, що «розвиток громад» діє «на замовлення», а фінансує цю організацію колишній народний депутат від ВО «Свобода» Ігор Кривецький.
У вересні 2015 року нардеп Ігор Мосійчук назвав Ігоря Кривецького замовником «теракту» 31 серпня 2015 року за стінами Верховної Ради, коли від вибуху гранати загинули 4 військовослужбовців Національної гвардії України.
Згадали Крівецкого-«Пупса» і травнем 2017-го року в зв’язку з вбивством екс-гендиректора «Укрспирту» Віктора Панкова, який нібито продовжував бути в орбіті Михайла Лабутіна, а через нього і «гаманця Свободи».
Нинішній же в.о. глави «Укрспирту» Юрій Лучечко спростував будь-які особливі відносини з Кривецьке або «Свободою».
Раніше, в 2016-му році журналісти проекту «STOPКоррупція» за підсумками свого розслідування звинуватили Ігоря Кривецького в тому, що протягом більш ніж п’яти років на Угерському спиртзаводі вироблявся неврахований спирт, а прибуток розподілялася між організатороми схеми – колишнім керівником «Укрспирту», ​​що знаходиться в розшуку, Михайлом Лабутіним і самим «Пупсом». Тобто вплив у спиртовій галузі хоча б частково, у екс-нардепа все ж залишався.
Однак в цілому справи у Ігоря Кривецького схоже йшли кепсько, у всякому разі в 2017-му році ВО «Свобода» задекларувала 4,3 млн. грн. доходів, в тому числі 712 тисяч спонсорських коштів, в той час як в 2016-му році задекларовані доходи склали 10,9 млн. грн.
Втім, не виключено, що Кривецький просто не хотів вкладати гроші в те, що не могло принести ніякої віддачі.

Останній шанс Кривецького
Вже восени 2019 року відбудуться чергові парламентські вибори і як показують недавні рейтинги соціологічної групи «Рейтинг» та Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) шанси ВО «Свобода» оцінюються в цілому невисоко – від 3,8% до 4,6% при необхідних 5% . Втім, з огляду на статистичну похибку, наявність часу і виборців, які не вихначились, нехай і невеликий, але шанс потрапити в парламент у партії все ж є.
Втім, ризики залишитися за бортом політичних процесів куди вище, тим більше, що одіозність Ігоря Кривецького, «зароблена» в 2014-му році, може здорово вдарити по шансах партії. З іншого боку, без його підтримки, хоча б таємної, шансів у партії практично немає.
Але головне – якщо ВО «Свобода» не використовує цей шанс пройти в парламент зараз, вони ризикують остаточно перетворитися на маргінальну партію, саме такою, якою вона вже була в 2004-2010 роках до Кривецкого-«Пупса» і не факт, що знову знайдеться який-небудь «багатий Буратіно» з 48 мільйонами доларів.

ДЖЕРЕЛО