Фестиваль стрілецької та повстанської пісні відбувся на Бережанщині

З нагоди відзначення 102 річниці бою українських січових стрільців на горі Лисоня відбувся фестиваль стрілецької та повстанської пісні «Дзвони Лисоні». У рамках заходу відбулася панахида пам’яті за полеглими січовими стрільцями, яку спільно провели священики основних християнських конфесій та концертна програма за участю аматорів народного мистецтва.

Нагадаємо, що гора Лисоня стала знаною на українських землях як місце героїчної слави і болючих втрат легендарного легіону українських січових стрільців. У серпні-версені  1916 року  – там відбулися запеклі бої між російською армією та українськими січовими стрільцями й австро-угорськими бойовими загонами. Найкривавіший бій відбувся 2 вересня 1916 року, коли перемогу було здобуто ціною втрати більше половини особового складу легіону: 81 вояк убитий, 293 — поранені, 285 потрапили у полон. Найбільше втрат було серед старшинського складу. Такою страшною ціною був зупинений наступ російського  агресора на Бережани, й бойова операція  під назвою «Брусилівський прорив» була зупинена.

Нині на вершині Лисоні височить Хрест скорботи і слави, встановлений 1994-го як данина світлій пам’яті українських січових стрільців. На мармурових плитах викарбувані імена полеглих. Поруч із Хрестом збудована капличка.

У 2014 році, до відзначення 100 річчя боїв, здійснено реконструкцію меморіального комплексу. Тут облицювали могилу каменем та середину каплиці розписали унікальним триптихом. Так, на розписі можна побачити образи першого загиблого майданівця Сергія Нігояна, студента Бережанського агротехнічного інститут –  героя Небесної Сотні Устима Голоднюка і вбитого бережанця – героя АТО Олександра Філя. Крім того на інших частинах розпису зображені Володимир Великий, княгиня Ольга, святий Юрій, архангел Михаїл.