Хто і скільки витратився на СОЧІ-2014

Напередодні Олімпіади в Сочі Forbes з’ясував , як учасники рейтингу 200 найбагатших бізнесменів Росії брали участь в « будівництві століття ». Хто і скільки вклав , освоїв і подарував , для того щоб Ігри відбулися ? Учасники спецпроекту « Олімпійці Forbes » діляться на три категорії. «Інвестори » вклали свої кошти в проекти і є власниками олімпійських об’єктів – готелів , гірськолижного курорту , порту та інших . « Підрядники » виконали замовлення держави на будівництво інфраструктурних та спортивних об’єктів , освоївши кошти бюджету і держкомпаній . « Спонсори » нічого не будували , а укладали партнерські угоди з Оргкомітетом «Сочі -2014» в рекламних цілях.

Проекти ми вибрали з офіційної « Програми будівництва олімпійських об’єктів» , а суми інвестицій і підрядів знайшли у звітності « Олімпстроя » , ЗЕБа , компаній підрядників та інвесторів , або ж вони були надані за запитом Forbes. Дані про олімпійські тендерах , розподілених міністерствами , відомствами , « Олімпстроя » , а також природними монополіями (РЖД , ФСК , «Газпромом » тощо) , були взяті з офіційних сайтів компаній , їх звітності та офіційного сайту Zakupki.gov.ru . Ми не враховували розподіл субпідрядів , за винятком випадків , коли субпідряд виконувала компанія учасники списку Forbes. Дані про спонсорів Олімпіади взяті з офіційного сайту Оргкомітету «Сочі -2014» , а суми контрактів були розкриті в рамках спонсорської компанії або надані за запитом Forbes.

АЛІШЕР УСМАНОВ

1

 

Хто : генеральний директор « Газпромінвестхолдингу »
Рейтинг Forbes : № 1 , стан – $ 17,6 млрд
Спонсорська допомога Оргкомітету : 7 млрд рублів
Підприємства: « Мегафон » , ВД «Коммерсант»

Підконтрольна Усманову компанія « Мегафон » на початку 2009 року уклала з оргкомітетом Олімпіади спонсорський контракт на $ 130 млн. Грошовий внесок склав $ 75 млн , решта – зобов’язання з надання послуг стільникового зв’язку для оргкомітету Ігор , спортсменів , ЗМІ , волонтерів і т. д. Крім того , « Мегафон » зобов’язався вкласти $ 97 млн ​​у будівництво телекомунікаційної інфраструктури Сочі і отримав ексклюзивне право на будівництво базових станцій. Крім станцій « Мегафон » мав прокласти понад 1000 км кабелю до Сочі і ліній всередині об’єктів , а також побудувати резервний технічний центр . Ще один напрямок спонсорства Усманова – контракт оргкомітету з ВД « Коммерсант» , офіційним постачальником «Сочі- 2014 » у категорії « друковані ЗМІ». Сам Усманов з 2008 року очолює Міжнародну федерацію фехтування , цей вид спорту представлений на літніх олімпіадах.

ВІКТОР ВЕКСЕЛЬБЕРГ

2

Хто : голова ради директорів ГК « Ренова »
Рейтинг Forbes : № 4 , стан – $ 15,1 млрд
Інвестовано : 16 млрд рублів
Підприємства: «Топ проджект »

Вексельберг став інвестором готельного комплексу в Імеретинській долині в 2011 -му , через рік після того як з цим проектом не впорався підприємець Тельман Ісмаїлов. За словами урядовця , ідею долучити Вексельберга до олімпійського будівництва підкинув віце -прем’єр Дмитро Козак , коли випадково зустрів бізнесмена в приймальні у президента. Олімпійські інвестиції Вексельберга склали 16 млрд рублів , мінімум 70 % з них надав ВЕБ. У грудні 2013 «Ренова» ввела в експлуатацію курортний комплекс : готелі Azimut Hotel Resort & SPA Sochi 4 * ( 720 номерів) і Azimut Hotel Sochi 3 * ( 2880 номерів) , а також ландшафтний парк . Під час зимових Ігор комплекс прийме журналістів і офіційних партнерів Олімпіади. За даними « Ренови » , номерний фонд її готелів становить близько 10 % від всього готельного фонду Сочі.

ВІКТОР АЛЕКПЕРОВ

3

 

Хто : президент ВАТ «Лукойл»
Рейтинг Forbes : № 5 , стан – $ 14,8 млрд
Інвестовано : 475 млн рублів
Підприємства: « Лукойл -Екоенергія »

У рамках підготовки до сочинським Іграм «Лукойл» провів реконструкцію Краснополянскої ГЕС вартістю 475 млн рублів. Роботи виконала компанія « Лукойл -Екоенергія », що з’явилася в структурі холдингу в кінці 2010 року і об’єднала всі гідроелектростанції «Лукойлу» . Непомітний на тлі багатомільярдних інвестицій сусідів за списком Forbes внесок має одна очевидна перевага – всі олімпійські скандали з подорожчанням проектів і зривом термінів пройшли повз Алекперова . Мільярдер допомагає російському спорту і через Фонд підтримки олімпійців Росії , співзасновником якого «Лукойл» став у 2005 році. «Ми давно допомагаємо жіночій лижній олімпійської збірної Росії . Крім того , ми перераховували олімпійцям частину коштів , виручених від продажу наших масел » , – говорив Алекперов в розпал олімпійської лихоманки в 2007 році.

ВОЛОДИМИР ПОТАНІН

4

 

Хто : президент компанії « Інтеррос»
Рейтинг Forbes : № 7 , стан – $ 14,3 млрд
Інвестовано : 81,5 млрд рублів
Підприємства: «Роза Хутір» , « Юніверсіті Плаза» , «Інтеррос Естейт»

Потанін – один з ентузіастів та авторів ідеї проведення Олімпіади в Сочі , на олімпійську заявку його компанія «Інтеррос» витратила $ 30 млн. Спочатку Потанін збирався побудувати невеликий гірськолижний курорт « Роза Хутір» незалежно від Олімпіади і вкласти в нього близько $ 350 млн , але перемога Росії в конкурсі сильно змінила його плани. До гірськолижного комплексу , траси якого складають 77 км , а перепади висот більше 1500 м , довелося добудувати сноуборд- парк , фрістайл – центр і Олімпійське селище на 1500 номерів. Витрати Потаніна зросли до 81,5 млрд рублів , до кінця 2013 року тільки відсотки по кредиту ЗЕБа на 66,8 млрд рублів досягли 13 млрд рублів. Потанін побудував російський Міжнародний олімпійський університет , його рада директорів очолив президент Володимир Путін. Згідно з програмою олімпійського спадщини , комплекс будівель університету відійде державі.

ГЕННАДІЙ ТИМЧЕНКО, ВОЛОДИМИР КОСТИЛЬОВ, ЄВГЕН СУР

5

Хто : Тимченко – член ради директорів ВАТ « Новатек » , Костильов – керуючий директор «СК Міст» , Сур – керуючий директор ЗАТ « УФСК Міст»
Рейтинг Forbes : Тимченко – № 9 , стан – $ 14100000000 ; Костильов – № 162 , $ 600 млн ; Сур – № 171 , $ 600 млн
Освоєно підрядів на : 57 млрд рублів
Компанія: ВАТ «УСК -Міст»

У 2008 році будівельна компанія «СК Міст» , яка належала бізнесменам Євгену Суру і Володимиру Костильова , отримала великий олімпійський замовлення – підряд на будівництво залізниці Адлер – Альпіка -Сервіс вартістю 57 млрд рублів. У 2012 році блокуючий пакет « СК Міст » придбали структури бізнесмена Геннадія Тимченко , голови ради директорів Континентальної хокейної ліги і президента петербурзького хокейного клубу СКА. З точністю підрахувати суму олімпійських підрядів « Моста » неможливо , оскільки більшість конкурсів було проведено до набрання чинності закону, що зобов’язує держкомпанії розкривати інформацію про конкурси . У РЖД і в компанії «Міст» назвати ці цифри відмовилися.

АРКАДІЙ РОТЕНБЕРГ

8

Хто : голова ради директорів СМП Банку
Рейтинг Forbes : № 31 , стан – $ 3,3 млрд
Освоєно підрядів на : 235 млрд рублів
Підприємства: ВАТ « ПЕК Мосенерго» , « Стройгазмонтаж » , « Мостотрест » , « ТРАНССТРОЙМЕХАНІЗАЦІЯ » , « Інжтрансстрой »

«Ви думаєте , що я можу взяти великий підряд , наприклад на будівництво газопроводу , і зірвати його , і всі мене пробачать , бо в дитинстві я займався дзюдо в одній секції з майбутнім президентом? – Говорив Ротенберг в інтерв’ю Forbes. – У мене , на відміну від багатьох інших , немає права на помилку , тому що мова не тільки про мою репутацію ». Рекордсмен олімпійського будівництва отримував державні підряди фактично по всіх фронтах , перевершивши найближчого конкурента більш ніж у три рази. Чверть підрядів припали на замовлення «Газпрому» , в тому числі газопровід Джубга – Лазаревське – Сочі ( 32,6 млрд рублів) , Адлерська ТЕС ( 28 млрд рублів). Серед замовників також Росавтодор (будівництво дублера Курортного проспекту , 59300000000 рублів) і РЖД (сполучена дорога Адлер – Альпіка -Сервіс , 15,7 млрд рублів). Сім’я Ротенберга не чужа спорту: Аркадій – перший віце -президент Федерації дзюдо Росії і президент ХК « Динамо» , його брат і партнер Борис – президент футбольного клубу « Динамо» , а син Бориса Роман відповідає за розвиток бізнесу в петербурзькому ХК СКА.

У початку 2013 року « Мостотрест » повідомив про вихід з капіталу « Інжтрансстроя » , який освоїв на олімпійській будівництві понад 70 млрд рублів.