Кримські татари висунули ряд вимог до влади

Учора в Сімферополі відбувся мітинг проти встановлення диктатури в Україні, організований Меджлісом кримськотатарського народу за участі української громади й активу руху «Євромайдан-Крим».

Напередодні опонентами було застосовано всі технологічні прийоми для того, щоб загострити обстановку. Стривожений голова Ради міністрів Анатолій Могильов зателефонував Рефату Чубарову, і той розвіяв чутки про те, що Меджліс нібито готує захоплення будівлі уряду Криму. Проте Могильов провів зустріч із місцевим «Беркутом», міліція нагрянула з обшуком до штабу місцевої «Батьківщини», а проросійські організації — «Российское вече», «Русское единство», Компартія, КРО Партії регіонів і сателіти, які долучилися до них із числа кримських татар, призначили свої мітинги на той самий час і в тому самому місці, де й кримські татари.

На довершення всього Президія Верховної Ради до вечора прийняла постанову «Про заходи щодо сприяння охороні порядку і громадської безпеки на території АРК», якою заборонила поширення символіки ВО «Свобода» (а також «інших радикальних організацій»), звернулась до Мін’юсту з поданням про заборону «Свободи» взагалі.

Як конфіденційно повідомили в Меджлісі, з боку опонентів було підготовлено кілька провокацій, зокрема — умисне захоплення «тітушками» будівлі Міністерства соціальної політики Криму.

Тим часом на учасників провладного мітингу чекало сильне розчарування. Меджліс кримських татар ухвалив рішення перенести мітинг на площу перед Постійним представництвом президента України в Криму. Зібравшись уранці на площі Леніна, представники «Русского единства», козаки, тисячі «тітушок» та представників інших провладних структур… не виявили на площі кримських татар і українців. Їм нічого не залишалося, як провести свій мітинг спочатку на площі Леніна, а потім вони перейшли до будівлі Верховної Ради Криму і там, помітингувавши трохи, розійшлися…

…А в цей час біля представництва президента зібралось близько тисячі кримських татар і українців. На мітингу присутні представник Української православної церкви Київського патріархату отець Володимир, муфтій мусульман Криму хаджі Еміралі Аблаєв, голова Меджлісу депутат Верховної Ради Криму Рефат Чубаров.

За підсумками мітингу було ухвалено резолюцію, в якій міститься вимога зупинити кровопролиття і встановлення диктатури, негайно звільнити всіх затриманих учасників протестних акцій, відновити права кримськотатарського народу і зберегти територіальну цілісність країни. Від Верховної Ради України мітингувальники зажадали негайного скасування скандальних «законів 16 січня», звільнення ув’язнених активістів Євромайдану й ухвалення закону про відновлення прав депортованих. Вони також закликали ухвалити закон «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим», що передбачає правові механізми гарантованого представництва кримських татар у парламенті автономії в кількості не менше 15% від складу, а також призначити на його основі дострокові вибори депутатів парламенту автономії. Крім того, в резолюції міститься вимога до Верховної Ради України і Верховної Ради Криму переглянути бюджет і передбачити фінансування програми облаштування репатріантів у розмірі не менше 200 мільйонів гривень із державного бюджету і 50 мільйонів із республіканського.