Меркель, Обама та Путін про українську ситуацію

Загострення суспільно-політичної кризи в Україні вивело світових лідерів зі стану мовчазного спостерігання за подіями.

У середу в Берліні канцлер Німеччини Ангела Меркель нагадала Україні, що Європа не закриває своїх дверей:

“Вони борються за ті ж самі цінності, яких дотримується Європейський Союз. Ось чому маємо їх почути. Двері для підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС залишаються відкритими.”

Окрім ідеалу демократії та розвитку торговельних взаємин, деякі аналітики пояснюють бажання Заходу бачити Україну у своєму таборі також стратегічним інтересом, мовляв, НАТО шукає можливостей посилити безпеку своїх східноєвропейських кордонів.

Президент США Барак Обама у своєму щорічному зверненні до Конгресу теж не оминув українську тему:

“В Україні ми захищаємо принцип, згідно з яким народ має право вільно і мирно висловлювати свою думку. Народ повинен мати можливість сказати своє слово в питанні майбутнього власної держави.”

З початку кризи в листопаді лідери західних країн звинувачують Росію у тому, що вона чинить тиск на Україну, тому що не бажає втрачати над нею свого впливу.

Дехто пішов навіть далі цього. Наприклад, колишній міністр закордонних справ Німеччини Ґідо Вестервелле вийшов у центр Києва, аби підтримати мирні акції.

Натомість російська риторика залишається незмінною. У вівторок в Брюсселі Владімір Путін з приводу України висловився недвозначно:

“Можу собі уявити, як би відреагували наші європейські партнери, якщо б у розпал кризи, наприклад, в Греції чи на Кіпрі, на одному з антиєвропейських зборів з‘явився б наш міністр закордонних справ і почав би звертатись з якимись там закликами. Ми вважаємо, що це взагалі — не дуже гарно, якщо зважати на певну специфіку взаємин між Росією та Україною. Для нас це — просто неприйнятно й неможливо.”

У середу російський уряд запропонував президенту Путіну дочекатись обрання нового складу українського Кабінету міністрів перш, ніж виділяти Києву обіцяні 15 млрд доларів та знижувати ціну на газ. Російський керманич погодився з пропозицією. Водночас він наголосив на необхідності дотриматись досягнутих домовленостей.