Міфи про Різдво

Цими днями американський священик-єзуїт на ім’я Джеймс Мартін вирішив розвіяти найпоширеніші міфи, пов’язані з Різдвом. Інтерв’ю священика опубліковане на сторінках популярного видання The Washington Post.

1. Різдво – найголовніше християнське свято. Насправді, це зовсім не так, адже головним релігійним святом є Великдень, Воскресіння Христове, яке обіцяє вічне життя усім тим, хто увірує в Ісуса. “Різдво – це нібито перший матч сезону, а Великдень – “Супербоул”, фінал чемпіонату”, – пояснює автор статті.

2. В народі побутує думка, ніби всі біблійні джерела однаково описують історію народження месії. Та це не так: в Євангелії від Марка та Євангелії від Іоанна Різдво взагалі не згадується. В інших Євангеліях історія народження Христа описується, однак з певними розбіжностями: Матвій пише, що Йосип та Марія жили у Віфлеємі, втікаючи згодом до Єгипту та зупинившись врешті-решт в Назареті. Натомість в Євангелії від Луки вони мешкали в Назареті, незадовго до народження Христа вирушили до Віфлеєму, повернувшись згодом додому, в Назарет.

3. Ісус був єдиною дитиною в сім’ї праведних Йосипа та Марії. Католики вважають, що народження Ісуса – результат непорочного зачаття, а сама Божа Матір залишалася незайманою все життя. Однак у Євангеліях трапляються згадки про братів і сестер Ісуса Христа, а святий Павло називає Якова братом Господнім? “Деякі католицькі вчені говорять, що у Ісуса й справді були брати і сестри, та, можливо, зведені, від попереднього шлюбу Йосипа”.

4. Різдво порівняно недавно стало не лише релігійним, але й світським святом. Мартін заперечує: “є дані про те, що подарунки на Різдво сприймалися насторожено ще у Середньовіччі: церква підозрювала, що це відлуння язичницьких обрядів”.

5. Опівнічну месу відправляють опівночі? Це «католицький анекдот», який уже давно перестав бути смішним. І справді, багато церков у США перенесли цю різдвяну службу на 10 вечора, далі на 8 вечора, а то й на 4 годину дня.