Непомітне "покращення": ціни зменшуються, але українці цього не бачать

Новорічні свята , традиційно , внесли свої корективи в ціни на продукти харчування , товари і послуги. Як це зазвичай буває в Україні , розпродажі майже ніяк не вплинули на зміну вартості промислових товарів , а продукти харчування подорожчали в грудні практично все. Дещо помітив навіть Держстат .

Так , за офіційними даними в грудні , порівняно з листопадом минулого року , подорожчали : цукор ( на 18 %) , проїзд залізницею (12,8 %) , алкоголь і тютюн ( 10,1 %) , масло вершкове ( 9 , 5 %) , яйця ( 7,6 %) , сири ( 6,1 %) , овочі ( 5,8 %) , проїзд в автотранспорті ( 4,7 %) , послуги з забезпечення середнім ( 3,8 %) початковим і дошкільною освітою ( 3,1 %) , молоко ( +3,7 %) , медичні послуги з амбулаторного обслуговування пацієнтів ( 3,2 %) , ліки ( 3 %) , квартплата ( +2,9 %) , хліб ( 2,4 % ), послуги сервісів щодо забезпечення культури і відпочинку ( 2 %). Всього ж інфляція за грудень склала 0,5 % , встановивши рекорд минулого року. У втім , дещо, на думку чиновників , і подешевшало. Наприклад : фрукти ( -17,4 %) , соняшникова олія ( -8,5 %) і тваринні жири (-7,9 %) , аудіотехніка (-4,1 %) , бензин і ПММ (-3,6 % ), риба та рибопродукти (-3,5 %) , одяг і взуття ( -3,5 %) , м’ясо та м’ясопродукти (-3,1 %).

Однак , якщо судити за річною статистикою , то подешевшало практично все. Дефляція за 2013 склала 0,3 %. Ніби й небагато , але приємно , що ціни нижче , ніж у 2012 році. Ось тільки одна невдача – нижче вони тільки в Держстаті . Особливо на те, що займає більше половини в структурі доходів українців – на продукти харчування. За уявленнями чиновників вони подешевшали в середньому за рік на 2,2 %. Зокрема , знизилися ціни на : фрукти ( -12 %) , овочі ( -11,7 %) , цукор ( -7,7 %) , яйця ( -4,7 %) , рибу і рибопродукти (-3,9 % ) , молоко ( -2,2 %) , м’ясо та м’ясопродукти (-1,9 %) , соняшникова олія ( -1,3 %) , тваринні жири (-1,2 %). Подорожчали хіба що алкоголь і тютюн ( 8,7 %) , хліб ( 4 %) , безалкогольні напої ( 2,2 %) , макарони ( 1,9 %) і сир ( 1,1 %). На 5,2 % знизилися ціни на аудіо- відеотехніку , на 3 % подешевшали одяг та взуття , на 2 % – побутова техніка.

Якщо виходити з тих же даних Держстат про зростання середньої заробітної плати в 2013 році з 3000 грн в січні до 3268 грн в листопаді (даних за грудень ще немає) , то українці стали просто шикарно жити. Ціни падають , зарплати – зростають. І чого їм тільки не вистачає -то? ..

А не вистачає – грошей . Тому як зниження цін і мізерний зростання їх існують тільки в уяві чиновників і статистикою Держстату . У реальному ж світу все відбувається з точністю до навпаки – життя дорожчає.

Як зазначає директор аналітичного департаменту Pro- Consulting Олександр Соколов , якщо в листопаді за картопля коштувала приблизно 4,5 грн / кг , то в грудні середня ціна на ринку становила 6-7 грн . А в порівнянні з груднем минулого року вартість другого хліба зросла в три рази , Рекордні в 2013 році стали ціни і на цибулю – 7 грн за кг. За минулий місяць ціни на молочку продовжували зростати. Так , молоко в середньому подорожчало на 0,2-0,3 грн / л , сметана – на 0,2 грн , найбільше подорожчав твердий сир – на 2-3 грн / кг.

Антон Порембський , замначальника відділу АПК ДП «Держзовнішінформ» , пояснює це так: «Цього року закупівельні ціни на молоко значно перевищують ціни минулого року , з чим і пов’язане подорожчання молочної продукції . Особливо сиру , оскільки на його виробництво йде найбільше молока. Ще один фактор – подорожчання на зовнішньому ринку сухого молока. А оскільки в осінньо -зимовий період спостерігається дефіцит звичайного молока , виробники переходять на що подорожчав сухий імпорт » .

Підтвердили цю інформацію і в Укрмолпромі : «Зараз в Україні закупівельна ціна молока – найвища в Європі ( 4-5,4 грн / л) , що пов’язано із зменшенням виробництва молока в період отелення у корів (триває всю зиму) ».

Ціни на м’ясо , за даними Нацассоціаціі «Укрм’ясо» , в грудні підвищилася в середньому на 10 %.

Підозрюю , що чергового зростання цін у січні 2014 року Держстат може просто не помітити. Та й взагалі , дуже хочеться дізнатися в яких « засіках батьківщини » водяться ті , що подешевшали за рік , овочі , фрукти та інші продукти , які враховують у своє статистикою чиновники. А то якийсь непомітне «покращення » виходить