Перший їх інстинкт – примус, погрози та покарання, – американський політолог про лист від Мінкультури УГКЦ

Українська Греко-католицька Церква може втратити легітимний статус, якщо її священики продовжуватимуть проводити богослужіння на Майдані незалежності.  Лист від міністерства культури з фактично таким змістом у понеділок оприлюднив предстоятель УГКЦ Святослав.

У листі, датованим 3-го січня,  Міністерство культури в особі заступника Тимофія Кохана звернулося до УГКЦ із звинуваченням в тому, що священики церкви ігнорують чинне законодавства.

Посилаючись на закон «Про свободу совісті та релігійні організації»,  Мінкульт пояснює, що проводити публічні богослужіння можна лише в культових спорудах, або одержуючи  окремі дозволи від міської влади. У разі подальшого ігнорування законодавства, Мінкульт готовий порушувати в суді питання про припинення діяльності Церкви.

“Ми думали, що час, коли переслідували церкву, вже давно минув”, – предстоятель УГКЦ Святослав

В офіційній відповіді УГКЦ висловив стурбованість цим листом та заявив, що, хоча церква не є учасником політичних процесів, присутність «духовного отця там, де перебувають його вірні є частиною пасторської опіки».

Відмовлятися від  публічних богослужінь греко-католики не збираються, спираючись на принцип свободи віросповідання, «для якого окремий дозвіл держави не потрібний».

Тактичною помилкою влади назвав цей крок влади політолог, професор університету Флориди Пол Дан`єрі.

“Дивно, що вони чинять тиск на Католицьку церкву, тому що Католицька церква – це організація, яка навряд чи на це піддасться і має способи відповісти”, – політолог Пол Дан`єрі

“На мою думку, це тактична помилка. Не варто переслідувати Католицьку церкву хоча б через те, що вона має зв’язки по всьому світу та є величезним моральним авторитетом”.

“Я підозрюю, що такі самі кроки будуть робитися проти університетів з метою контролю як над студентами, так і викладачами. Буде чинитися тиск на видання та інші медіа, на бізнес – все те, що ми вже бачили в минулому”.

“Але трохи дивно, що вони чинять тиск на Католицьку церкву, тому що Католицька церква – це організація, яка навряд чи на це піддасться і має способи відповісти”.

А роблять вони це, на його думку, з … простої звички.

«Вони звикли отримувати те, що хочуть. І коли цього не стається, їх перший природній інстинкт – когось наказати. Коли їм не подобається, як хтось поводиться, їх перший інстинкт – примус, погрози та покарання. Так що тут взагалі не йдеться про виважену тактику, підхід такий  – ми завжди так робимо! Ми погрожуємо, чинимо тиск, і у більшості випадків це спрацьовує», – вважає політолог.
Розвиток наступних подій підтвердив правдивість оцінки ситуації американським політологом. Спочатку дії Мінкульту розкритикувала колишній прес-секретар президента Януковича Ганна Герман. Тиском та непрофесійністю назвала вона звернення Мінкульту до УГКЦ, пише УНН. «Людина має право розмовляти з Богом в будь-якому місці, коли цього прагне її душа», – сказала депутат від Партії регіонів.

А наприкінці дня в тому ж дусі висловився і президент України. За повідомленням його прес-служби, Янукович вважає за необхідне вдосконалити законодавство в релігійній сфері.

“Люди повинні мати право молитися там, де вони хочуть”, – вважає Янукович. На його думку, законодавство повинно забезпечити таку можливість для всіх мирян, незалежно від їхнього віросповідання.

“Треба пом’якшити законодавство і забезпечити віруючим можливість молитись там, де вони забажають”, – цитує слова президента прес-служба.  У тої же час в прес-релізі нагадується, що чинне законодавство вимагає наявність офіційного дозволу, якщо богослужіння відбувається не у спеціально призначеному для цього місці.