Покращення: найдешевші сигарети з фільтром можуть подорожчати до 11 грн

Парламент хоче поповнити бюджет за рахунок введення нових обмежень для тютюнових виробів. Депутат Верховної Ради Юрій Мірошниченко (Партія регіонів) пропонує ввести мінімальні роздрібні ціни на сигарети з 1 лютого 2014 року. Пачка сигарет з фільтром повинна буде коштувати не менше 11 грн, а без фільтру – близько 5 грн, сказано в поправках до закону про Державний бюджет. Сьогодні мінімальні ціни на сигарети не регулюються на державному рівні, найдешевша пачка сигарет з фільтром коштує 8-9 грн, без фільтру – 3,5-4 грн.

Рітейлерів, що продають сигарети за ціною нижче мінімальної, Мірошниченко пропонує штрафувати на суму, що становить 100% вартості тютюнових виробів, наявних у торговця, але не менше 1 тис. грн. Такі санкції застосовуються до продавців, які реалізують сигарети дорожче встановлених виробниками цін (встановлюються раз на місяць). Мінімальні роздрібні ціни, за документом, планується переглядати раз на рік і підвищувати залежно від зростання ставок акцизного податку.

Це не перша спроба нардепів ввести мінімальні роздрібні ціни на сигарети. Законопроект з аналогічною пропозицією в вересні 2012 р. зареєстрували п’ять опозиційних депутатів: Павло Унгурян, Віктор Олійник, Микола Деркач, Олександр Буджерак та Валерій Бевз. Документ не був розглянутий Верховною Радою. Але торік нардепи прийняли закон, що підвищив з 1 січня 2013 р. ставки акцизів на сигарети на 6,5% – до 173,17 грн за тис. штук, повідомляв раніше «Капітал». Це призвело до подорожчання сигарет в роздробі на 1-1,5 грн.

У разі прийняття законопроекту середньостатистичному українському курцю доведеться витрачати більше 20% місячного доходу на тютюнову продукцію, каже директор відділу корпоративних питань компанії «JTI Україна» Олександр Когут. У першу чергу відреагують споживачі недорогої продукції. «Частина [курців недорогих сигарет] буде змушена купувати сигарети без фільтра. Більшість же стане купувати підробку, доступну на ринках, лотках або у бабусь», – вважає менеджер з корпоративних питань компанії «Брітіш Американ Тобакко Україна» Ірина Курінна.

Зі слів менеджера зі зв’язків з громадськістю компанії «Імперіал Тобакко» в Україні Наталії Миколаєнко, майже 60% ринку легальних сигарет коштують менше 11 грн. 90% ринку контролюють чотири глобальних гравця: «Імперіал Тобакко» в Україні, «Брітіш Американ Тобакко Україна», «JTI Україна» і «Філіп Морріс Україна». Менша кількість низькоцінових брендів в портфелі останньої.

За даними дослідницької компаній TNS, за підсумками першого півріччя 2013 р. частка нелегальних сигарет становить 9,9%, при цьому основна маса підробок – дешеві тютюнові вироби.

Бюджету не в допомогу

Збільшення мінімальної роздрібної ціни до озвученого рівня на акцизні надходження до бюджету не вплине, впевнений завідувач сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я Костянтин Красовський. «Ставки акцизів на сигарети, що набули сили з 1 січня, передбачають, що всі сигарети вартістю 11,7 грн і нижче обкладаються за мінімальними ставками», – пояснює він.

Але частка ринку сигарет без фільтра зросте мінімум на 5% – з 12% у грудні 2013 р. до 17%, прогнозує Когут. «5% ринку – це 3,45 млрд шт. сигарет. У результаті, оскільки ставки акцизу для сигарет без фільтра суттєво нижчі [приблизно вдвічі], ніж для продукції з фільтром, держбюджет недоотримає близько півмільярда гривень», – говорить він.

Акцизи ефективніше

Ідея підвищення мінімальних роздрібних цін на сигарети вже обговорювалася в комітеті Верховної Ради з питань податкової та митної політики, розповів «Капіталу» його голова Віталій Хомутинник. «Але питання поки що в роботі. Те зростання цін, яке пропонує народний депутат Юрій Мірошниченко, – занадто радикальна пропозиція. Таким чином ми просто можемо зробити дешеві сигарети дорогими», – зауважив він.

В Україні рішенням Конституційного суду від 22 травня 2008 р. № 10рп/2008 передбачено заборону на внесення змін до інших законів за допомогою зміни закону про Держбюджет, говорить радник юркомпанії L. A. Group Олександр Ружицький.

На думку Красовського, для того, щоб наповнити бюджет і одночасно знизити кількість курців, доцільніше було б підвищити ставки акцизів. Також, зазначає експерт, мінімальні роздрібні ціни слід було б встановити на рівні 75-90% від максимальної роздрібної ціни. «Є позитивний досвід Росії, – нагадує він, – де мінімальна роздрібна ціна тютюнову продукцію становить 75% від максимальної роздрібної ціни, встановленої виробником».