Політолог: Тернопільський євро майдан фактично підтримує позицію Януковича

Інтерв`ю Президента дало відповіді на багато питань, коментує політолог Олег Мамчур.

Перше – Янукович як Президент держави відстоює інтереси країни та людей.

Янукович хоче, щоб Європа зрозуміла нас правильно. Янукович наголосив, що Україна готова підписати угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі , але тільки в тих умовах , які убезпечать вітчизняну економіку від втрат , а людей – від обвального зниження рівня життя. Основна пропозиція української сторони щодо того , як зняти деякі суперечності – це тристоронні переговори між Україною , ЄС і Росією. Уряд ініціює такі переговори, вже ніби отримали згоду Росії і дуже розраховують на підтримку з боку ЄС. Уряд зацікавлений у тому , щоб переговори почалися якнайшвидше і пройшли результативно. Європейський Союз заявив , що підписання може відбутися навесні наступного року , і в ході телеінтерв`ю Президент запевнив, що зробить все можливе , щоб до цього часу необхідні домовленості були досягнуті.

Крім цього, Президент заявив, що потенційна допомога Україні , про яку говорив Євросоюз , могла б бути надана всього лише в розмірі 600 млн. євро. Це в 10 разів менше , ніж втрати України за 9 місяців 2013 року, коли Росія ввела обмеження по нашому експорту. Тим часом , на комплексну перебудову промисловості за євростандартами , як стверджують експерти , Україні буде потрібно не менше 160 млрд. євро, пише Медіарегіон.

Це аргумент для думаючих людей, тим паче для підприємців та експертів. Цю позицію Віктора Федоровича я б назвав «євро прагматизмом», адже, як зауважив один з авторів The New York Times , «… судячи з усього , Брюссель так і залишився скептиком щодо європейських шансів України . Він пообіцяв не більше мільярда євро допомоги в рамках запропонованої угоди . За великим рахунком , Євросоюз навіть не відшкодовує Україні витрати на дорогу ».

Не так давно Європейський союз виділив 450 млрд. євро для фінансової стабілізації економік Греції , Іспанії та Португалії , які більше за інших постраждали від кризи. Засоби, які необхідні Україні для компенсації втрат – на кілька порядків менше. Тим не менш, ми не отримали підтримки на найважливішому , заключному , етапі , хоча більшу частину шляху вже успішно подолали разом з керівництвом ЄС.

Окрім цього, Президент все ж підтвердив своє євро інтеграційне прагнення: наступний 2014 рік буде непростим , тому сьогодні важливо сформувати фундамент для подальшої активізації виробництва. Насамперед, для цього необхідно відновити нормальний торговельно-економічний режим з Росією. Але в більш тривалій перспективі цього недостатньо. Як відзначають експерти , всякий проект інтеграції буде вигідний Україні тільки в тому випадку , якщо Україні вдасться  значно розширити кооперацію по стратегічних напрямах співпраці і разом з нашими партнерами реалізовувати масштабні проекти. Інтенсивне напрацювання таких проектів буде йти весь час , який залишається до підписання Угоди.

Як прокоментуєте дії опозиції, та молоді на майданах?

Наша опозиція на словах так хоче в Європу. А на ділі – кидає людей на штурм державних установ , порушуючи всі норми політичної поведінки , прийняті в цивілізованому суспільстві . Зрозуміло, що лідери опозиції спекулюють на почуттях і прагненнях наших людей і маніпулюють народними акціями виключно для отримання власних політичних бонусів. Мені імпонує позиція тернопільських студентів, котрі забрали політичні прапори з театрального майдану. Мабуть через це й так мало людей відвідує театралку.

Загалом ж маніфестації , які проходять в країні – це підтримка того курсу , який проводили, проводять і будуть проводити Президент України і Уряд. Треба відзначити, що Янукович готовий відкрито говорити з людьми про проблеми і пояснювати свою позицію. Безумовно, спільну мову вдасться знайти, тому що у нас всіх – спільна європейська перспектива , загальна європейська стратегія.