Преса Британії: в Києві вирішується доля імперії Путіна

Тема протестних акцій на Україні залишається однією з головних у міжнародних новинах британських газет.
Британська преса
Financial Times
Daily Telegraph
Guardian
Теги
Огляди преси , Британія , ЗМІ
Оглядач Daily Mail Едвард Лукас вважає , що те, що відбувається там не можна розглядати лише як події внутрішньої політики країни. Битва за Київ є черговим (і поки що найбільш зухвалим ) проявом прагнення Росії повернути собі колишню імперію.
Колишній співробітник КДБ Володимир Путін змусив замовкнути ЗМІ у власній країні і перетворив політичні інститути в пустотілі раковини. Тепер він хоче більшого. Країни колишньої імперії повинні чинити так , як хоче Росія , пише Лукас.
” Одна з головних небезпек полягає в тому , що в разі успіху в розгоні протестів українські збройні сили можуть бути інтегровані в возрождающуюся російську армію. У цьому випадку Кремль зможе розташувати свої наступальні озброєння в безпосередній близькості від Центральної Європи та важливих торговельних розв’язок, таких як протоку Босфор ” , – вважає автор.
” Крок за кроком Росія використовує дубину у вигляді своїх багатих енергоресурсів для повернення своєї могутності і впливу в країнах , якими вона управляла за допомогою сили ”
Daily Mail
Щоб по- справжньому відчувати себе в безпеці вдома , Кремлю необхідно почуття безпеки і за кордоном. Російські жартують , що кордон країни безпечна , коли російські війська знаходяться по обидві сторони від неї. У міру того як українська мрія про демократію і незалежності починає розчинятися на политом кров’ю снігу Києва , вірогідність цього з кожним днем зростає , вважає Лукас.
Путін прагне зміцнити свою роль не тільки в Росії , але і в сусідніх країнах за допомогою Євразійського економічного співтовариства , назва якої передражнює Європейський союз . Але в задуманому Путіним союзі чільна роль належатиме Кремлю . І мати він буде справу не з простими виборцями , а з такими , як Віктор Янукович та Олександр Лукашенко , які будуть виконувати його волю при правильному поєднанні ” батога і пряника ” , пише Daily Mail.
Путін не обмежиться Україною . Крок за кроком Росія використовує дубину у вигляді своїх багатих енергоресурсів для повернення своєї могутності і впливу в країнах , якими вона управляла за допомогою сили . І Заходу , схоже , нічим на це відповісти . НАТО ледь справляється з забезпеченням захисту Естонії , Латвії та Литви. Росія і Білорусія регулярно проводять навчання по захопленню та окупації цих балтійських держав. Російські війська навіть проводили навчання з нанесення ядерного удару по Варшаві , пише Лукас.
Гірка іронія полягає в тому , що у ЄС є достатньо важелів , щоб протистояти Росії . Так , наприклад , компанію- гіганта Microsoft поставили на місце за допомогою великих штрафів , коли з’ясувалося , що вона неналежно поводиться з європейськими споживачами .
Те ж саме повинно бути зроблено по відношенню до російської газової компанії ” Газпром” , яка використовує ціни на газ як інструмент тиску на ті країни , які намагаються протистояти Кремлю . Розслідування неминуче . У підсумку ” Газпром” може бути оштрафований на багато мільярдів доларів. Британії та іншим країнам треба вітати подібне і не дати проросійському лобі в Брюсселі звести це нанівець , вважає автор.
Лукас також вважає , що стосовно Януковича і його поплічників необхідно вводити суворі санкції. Багато з них очолюють у себе вдома величезні бізнес -імперії і при цьому можуть насолоджуватися розкішним життям в Лондоні. Розслідування джерел їх фінансів і заборона на в’їзд на Захід для їх сімей послужить істотним сигналом , вважає Лукас.
Національна революція ” Правого сектора”

На сторінках Guardian своїми враженнями від подій у Києві ділиться кореспондент видання Шон Уокер.
Після двох місяців практично безрезультатних протестів настрій в порівнянні з тим , що було в грудні , помінялося. У ті дні , коли міліція спробувала розібрати барикади навколо Майдану під час нічної атаки , протестуючі повертали забарився при відступі стражам правопорядку каски і щити і спокійно їх відпускали , згадує Уокер.
Зараз атмосфера інша . Коли після “коктейля Молотова” , кинутого протестуючими в ряд міліціонерів , один з ” беркутівців ” загорівся , натовп привітала це схвальними вигуками. І хоча для деяких участь у насильницьких діях є вираженням розчарування в тому , що мирні демонстрації не дають ніякого результату , схоже , що в процесі є і темна сторона , пише автор.
Відповідальність за координацію насильницьких дій взяла на себе ультраправа угруповання “Правий сектор” , з одним з керівників якої зустрівся кореспондент Guardian.
“Очевидно , що популярність ” Правого сектора ” зростає, і ті , хто кидає ” коктейлі Молотова ” , схильні його ідеям. ”
Guardian
Андрій Тарасенко зокрема сказав: “Для нас Європа не є метою . Насправді приєднання до Європи означало б смерть для України . Європа стане смертю для держави і для християнства . Ми хочемо Україну для українців , керовану українцями і не служить інтересам інших ” , цитує видання .
Тарасенко сказав , що метою угруповання є національна революція , в результаті якої буде встановлена ​​демократія , що не несе в собі пастки тоталітарного лібералізму , які , на його думку , присутні в ЄС. Він був невисокої думки про трійку опозиційних політиків ( Арсенія Яценюка, Олега Тягнибока та Віталія Кличка) , які стали лідерами протестного руху. ” Всі переговори з (президентом Віктором ) Януковичем повинні зводитися до того , як він відмовиться від влади. Якби хтось з лідерів міг захопити владу , він би вже це зробив” , – цитує слова Тарасенко газета.
Корреспондент зазначає , що число людей , охочих висловлювати свій протест мирними способами перевершує тих , хто бере участь у насильстві . Жорсткий український націоналізм не є навіть головною рисою тих , хто протистоїть міліції. Жоден з двох застрелених в середу зранку не був етнічним українцем. Але очевидно , що популярність ” Правого сектора” зростає, і ті , хто кидає ” коктейлі Молотова” , схильні його ідеям.
Тарасенко не зміг назвати точної кількості членів свого угрупування , але зазначив , що на офіційній сторінці ” Правого сектора” в соціальній мережі ” Вконтакте” налічується більше 50 тисяч передплатників. За його словами , на барикадах ” сотні перетворюються в тисячі” , цитує Guardian.
Присутність у протестах темної сторони відзначили й інші країни. Держдепартамент США звинуватив у насильстві Януковича , але також зазначив , що “дії екстремістського угрупування ” Правий сектор ” є неприпустимими і ведуть до загострення ситуації на вулицях , а також підривають всі зусилля мирних протестів ” , пише Уокер.
Навіть після того , як почалося насильство , в протестах збереглася організованість і цілеспрямованість . Практично не було відмічено випадків мародерства або хуліганства . Незважаючи на те , що протести на Майдані тривають уже два місяці , філія знаходиться біля входу на площу російського Ощадбанку залишився повністю неушкоджений , зазначає автор.
У більшості протестувальників кровопролиття викликає шок , і вони готові були б піти на яке-небудь угоду , щоб не допустити ескалації насильства. Але “Правий сектор ” вважає , що якщо Янукович не піде добровільно , його потрібно змусити піти силою. “Ми дамо йому і його родині 24 години , щоб покинути країну , а інакше його чекає революційний трибунал” , – сказав Тарасенко. На питання про можливий результат зіткнень з міліцією він відповів: ” Затяжна партизанська війна ” , наводить його слова видання .