Проституція в Україні

Ні для кого не секрет, що в Україні на повну працює нелегальний секс-бізнес. Delo.UA розбиралася, скільки людей задіяно в індустрії і чим вона живе.

При підготовці аналітичного огляду ринку ділове медіа задається наступними питаннями – який обсяг ринку, скільки гравців на ньому представлено, динаміка цін, співвідношення попиту/ пропозиції, сезонність бізнесу і інше. Чи можна в Україні підійти з цим же підходом до аналізу секс-індустрії? Ні, адже реальні цифри отримати практично неможливо. Портрет ринку можна спробувати намалювати зі слів секс-робітниць і не завжди об’єктивної статистики держорганів. Проте Delo.UA спробувало проаналізувати доступні дані.
Статистика не збуджує
Незважаючи на те, що тема проституції в Україні досить резонансна, досліджень, які б визначали кількість працівників секс-індустрії, не так багато. У 2010 році Міжнародний альянс ВІЛ/СНІД в Україні говорив про 80 ​​тис. У 2012 році дослідження проводив Український інститут соціальних досліджень ім. Яременко, за результатами якого комерційним сексом в країні займалося близько 50 тис. чоловік.
Представники секс-індустрії вважають ці цифри некоректними.
“Об’єктивною статистики по Україні, скільки жінок і чоловіків займаються секс-роботою, немає. Адже вони збираються за допомогою платного анкетування. Наприклад, я б не пішла стояти в черзі, щоб 40 хвилин відповідати на питання за гроші. Буває і таке, що приходить наркозалежна секс-працівниця заповнювати анкету, потім кличе своїх наркозалежних подруг, які не працюють в секс-індустрії, але бажаючих отримати гроші за заповнення анкет. У підсумку ми маємо статистику, що серед такого-то числа секс-працівників такої-то відсоток ВІЛ позитивних і наркозалежний их. Або задають питання секс-працівницям: скільки в твоєму оточенні секс-працівників? Одна відповість – десять, друга – сім, в результаті вони все це складуть, виведуть середнє арифметичне і отримають якусь захмарну цифру. А те, що вони насправді один одного знають, і ці сім можуть бути частиною десяти, ніхто не замислюється “, – розповідає колишня секс-працівниця Наталія.
Проституція і сутенерство в Україні адміністративно і кримінально карані. Що кажуть офіційні дані Національної поліції України?
Почнемо з секс-працівників. У 2006 році статтю за індивідуальне надання платних секс-послуг прибрали з кримінального кодексу, перемістивши в розряд адміністративних порушень.
Згідно зі статтею 181-1 Кодексу України про адміністративні порушення максимальне покарання за проституцію в Україні становить 15 неоподатковуваних мінімумів, тобто 255 грн.
В Нацполіції повідомили, що за 2017 рік за статтею 181-1 Кодексу України про адміністративні порушення, тобто за заняття проституцією, було затримано 1 101 осіб, з них 15 були неповнолітніми. У 2016 році кількість затриманих осіб становило 1 308, з них 18 неповнолітніх.
Що стосується штрафів, то їх у 2017 році було виписано 572 на суму 91,3 тис. грн. При цьому з них було сплачено лише 11,8 тис. грн.
Кількість штрафів у 2016 році було трохи більшим – 625. Їх загальна сума становила близько 103 тис. грн. Та й платили по штрафам секс-працівники в позаминулому році охочіше. Всього було оплачено штрафів на 35,7 тис. грн.
А ось “робота” сутенерів, людей, які затягують працювати в секс-індустрію, а також діяльність публічних будинків в Україні кримінально карана. Так, згідно зі статтею 303 Кримінального кодексу України за сутенерство і затягування в секс-індустрію за 2017 рік було затримано 371 людини, що в 1,68 рази більше, ніж в 2016 році. У минулому році до суду дійшло 160 справ.
За статтею 302 Кримінального кодексу України, а саме за створення або утримання борделів в Україні, за 2017 рік було заведено 258 справ, що в 1,3 рази менше, ніж за 2016 рік. Кількість доведених справ до суду – 193.
Очевидно, що наведена вище статистика некоректна. Серед секс-працівників нерідкі розповіді про те, що сама поліція “кришує” даний вид нелегального бізнесу і відпускає секс-працівників за хабарі. Наприклад, Наталя розповідає, що часто поліція приходить під виглядом клієнтів і вимагає гроші. “Все залежить від” картинки “: з когось беруть 100 грн, з когось – 300, з когось нічого не беруть, тому що знають, що заробіток секс-працівника невеликий”.


Ціни та послуги

Щоб скласти приблизний діапазон цін на ринку секс-індустрії, досить вбити кілька запитів в пошуковик.

Отже, мінімальна ціна на послуги секс-робітниць становить 300 грн за годину звичайного сексу. Максимальна ціна в середньому досягає 3 тис. грн за 1 годину.

Додаткові послуги оплачуються окремо. Якщо чоловік або жінка мають специфічні послуги, то найчастіше на сайтах конкретної ціни на них немає, лише перелік.

Що стосується оплати послуг чоловіків, то, за словами правозахисниці, активістки спільнот секс-працівників та людей, які живуть з наркозалежністю, “Клуб” Еней “Аліни Сарнацький, їх послуги оплачуються набагато краще. У даному випадку мова йде про послуги геїв.

Якщо говоримо про чоловіків, які надають послуги для жінок, то мінімальна вартість стартує від 600 грн за годину.

Є в секс-індустрії є своя сезонність бізнесу. За словами Аліни, під час сімейних свят попит падає: “На великі свята роботи стає менше, тому що люди відзначають їх з близькими. До 14 лютого це теж відноситься, але в меншій мірі. Це пояснюється тим, що близько 80% клієнтів секс-працівників перебувають у відносинах або в шлюбі “. І додає, що попит на послуги секс-працівниць зростає на такі свята як 23 лютого і день ВДВ. Ось тоді і ціни на послуги підвищуються.


Горезвісна легалізація проституції

Про те, щоб легалізувати секс-роботу, в Україні заговорили в 2015 році. Був поданий законопроект №3139 “Про регулювання проституції і діяльності секс-установ”. Суть законопроекту – легалізувати діяльність секс-працівників та борделів. Вони стали б фізичними особами-підприємцями і сплачували б податки в казну.

Навколо законопроекту піднявся ще той хайп, але законопроект не розглядався навіть профільним комітетом ВР (комітетом з питань промислової політики і підприємництва). На даний момент розгляд законопроекту відклали. Нових спроб хоча б підняти питання про легалізацію секс-індустрії немає.

Прихильники легалізації називають дві причини, чому це слід зробити: контроль за соціально-небезпечними хворобами і економічна вигода для країни. Для захисту цієї позиції наводиться досвід Європи.

Правда, в самому ЄС немає консолідованого підходу до питання проституції. У ряді країн це легальний бізнес. Наприклад, в Нідерландах, Данії, Німеччини, Греції, Австрії, Угорщини та Швейцарії. Ряд країн легалізували індивідуальну проституцію, але заборонили роботу борделів і сутенерів. До таких країн, зокрема, відносяться Бельгія, Люксембург, Польща, Чехія. Також в Європі існує так звана “скандинавська модель”, яка карає не тільки самих секс-працівників, а й людей, які користуються даними послугами. До таких країн належать Швеція, Норвегія і Франція.

Чи буде в Україні легалізована секс-робота і в якому форматі – питання відкрите. Здається, на даний момент українцям цікавіші пікантні історії і гучні викриття правоохоронців, які “кришують” борделі, ніж реальна ситуація в секс-індустрії, соціальна захищеність секс-робітниць і їх вплив на економіку країни. Суспільство в переважній більшості продовжує вдавати, що цього явища в Україні, як і сексу в Радянському Союзі, ні.