Рак легень

Ефективність лікування залежить від виявлення захворювання на ранніх стадіях

Рак легень – одне з найбільш поширених злоякісних новоутворень, яке є однією з основних причин смерті від онкологічної патології у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я,у 2008 році близько 13 % усіх випадків смертей на земній кулі сталося внаслідок захворювання на онкологічну патологію. І найбільша кількість смертей від раку, за статистикою, яку наводить ВООЗ,припадає саме на рак легенів –1,37 млн. Ці цифри вражають,оскільки ще 100 років тому рак легенів вважався доволі унікальним і рідкісним захворюванням. Починаючи з XX століття, захворюваність населення на рак легенів зросла в кілька десятків разів. Особливо зростання захворюваності виражено в індустріально розвинених країнах, де в структурі онкологічної захворюваності рак легень найчастіше посідає одне з перших місць. В більш ніж20 країнах світу доведено, що рак легенів є однією з основних причин смертності від злоякісних новоутворень у чоловіків.
Вчені здебільшого пов’язують розвиток раку легень із несприятливими факторами довкілля,умовами виробництва, шкідливими звичками та індивідуальним стилем життя пацієнтів. Серед чинників ризику розвитку раку легень важливо відзначити генетичний аспект (три і більше випадків розвитку раку легень у сім’ї), ендогенні фактори – вік старше 50 років, хронічні легеневі та ендокринні захворювання. Заданими статистики, рак частіше виникає в правій легені (56 %) і переважно у верхній частині. Канцерогенну дію на легеневу тканину спричиняє безліч хімічних речовин, з якими кожен стикається у повсякденному житті. Це поліциклічні ароматичні вуглеводні,що входять до складу продуктів термічної обробки вугілля і нафти (смоли, кокси, гази та інші речовини), деякі прості органічні речовини (хлор метилові ефіри,вінілхлорид та інші), метали та їх з’єднання (миш’як, хром, кадмій) та інші.
Здоров’я залежить від того, чим людина дихає 
В останні роки фахівці спостерігають постійне збільшення кількості злоякісних новоутворень легень у пацієнтів, які ніколи не палили і не працювали на шкідливих виробництвах і роботах. Це змусило вчених шукати причини виникнення захворювання в цих випадках. Експерти вважають, що ці пацієнти стають жертвами пасивного паління, а також забруднення повітря. Провокують таке забруднення не тільки автомобілі і фабрики, а навіть використання побутових кухонних та опалювальних приладів.
Серед чинників довкілля Всесвітня організація охорони здоров’я назвала брудне повітря головним, який веде до виникнення раку легенів. Міжнародне агентство з дослідження раку (МАДР), яке входить до складу ВООЗ, прирівняло брудне повітря до таких чинників раку, як тютюновий дим, ультрафіолетове випромінювання і вплив плутонію. У своєму повідомленні представники агентства наводять дані про 223 тис. смертей від раку легенів у світі, які були спричинені брудним повітрям.
Вважається, що більше половини загиблих жили у Китаї та інших країнах Східної Азії. Через швидку індустріалізацію такі міста, як Пекін, потерпають від смогу. Так само Європейське агентство з питань довкілля нещодавно заявило, що брудне повітря усе ще шкодить здоров’ю громадян Європи – навіть попри те,що за останні роки європейські країни суттєво скоротили викиди шкідливих речовин, наприклад діоксиду сірки чи свинцю. Актуальне це питання і для України. Після того, як через кризу закрили велику кількість промислових підприємств, рівень захворювань на рак легенів в Україні дещо знизився. Вчені констатують, що у 80х роках найбільше випадків раку легень фіксували на сході країни, у промислових центрах.
Однак, незважаючи на великий перелік канцерогенних чинників, що спричинюють перетворення нормальних клітин епітелію легені на злоякісні, їх внесок у розвиток пухлин легені не перевищує 10 – 20 %. Переважна більшість випадків раку легень(80 – 90 %) обумовлена палінням.
Диявол із сигарети
Сьогодні основною причиною раку легень, як і раніше, вважають паління. ВООЗ наголошує,що використання тютюну є найбільш значущим фактором ризику розвитку раку, який призводить до 22 % глобальних випадків смерті від раку загалом і до 71 %глобальних випадків смерті від раку легенів. Доведено, якщо людина покидає цю пагубну звичку, через 10 років ризик розвитку у неї раку легенів знижується вдвічі порівняно з таким ризиком для курця.
Тому основою профілактики раку легень є оголошення війни палінню, яка набуває світових масштабів. Громадські та міжнародні організації в усьому світі впроваджують різноманітні заходи, спрямовані на боротьбу з цією пагубною звичкою. Одним із популярних заходів такого протистояння є заборона паління на робочому місці та в громадських місцях. Така заборона на державному рівні законодавчо впроваджена і в Україні, хоч норми її діють не завжди. 16 грудня 2012 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць паління тютюнових виробів». Норми документа передбачають заборону паління тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у громадських місцях, зокрема в приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я. Хоч як прикро, ці правила дуже часто порушують навіть самі лікарі. В нашій країні навіть ті, хто добре знає про шкоду куріння, не покидають цієї шкідливої звички.
Глобальне опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS), проведене в Україні2010 року, засвідчило, що 28,8 % дорослих (11,5 млн) на момент опитування курили тютюн, це – 50 %чоловічого населення і 11,2 % – жінок. Цікавим є факт, що 25,5 % дорослих палять щоденно (45,4 % чоловіків і 8,9 % жінок), хоч, згідно із результатами опитування, 95,2 %дорослих вважають, що паління призводить до раку легенів.