Росія, Казахстан і Білорусія створюють Євразійський Союз

Союзу бути. Євразійському економічному, оголосив на саміті в Москві Володимир Путін. Створимо і політичний союз, упевнений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Але СРСР нам не потрібен, згодиться чисто економічний, заперечує президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.

На засіданні Вищої євразійської економічної ради у вівторок глави трьох держав – Росії, Білорусі і Казахстану – підтвердили намір створити Євразійський економічний союз (ЄАЕС) з 1 січня 2015 року. Не виключено, що до цього часу процедуру приєднання до нового союзу можуть завершити Вірменія і Киргизія.

Відкрив засідання ради Володимир Путін. Він нагадав, для чого створюється нове інтеграційне об’єднання: для зміцнення економік країн-учасниць і «зближення один з одним», для модернізації та підвищення конкурентоспроможності.

В умовах нестійкої глобальної кон’юнктури єдиний євразійський ринок стає одним з основних джерел зростання економік «трійки», припустив Путін. А потім вирішив, що такого авансу недостатньо, і охарактеризував союз в якості основного драйвера економічного зростання:

«Вже не так зовнішній попит, скільки попит усередині Митного союзу забезпечує завантаження наших підприємств у найрізноманітніших галузях промисловості, в сільському господарстві, у сфері послуг».

Для Росії Митний союз став третім за значенням ринком після ЄС і Китаю. З 2010 по 2012 рік товарообіг з країнами Митного союзу збільшився на $15 млрд, до $58 млрд, тобто на чверть.

Позитивний ефект від інтеграції відчули і партнери по «трійці», впевнений Путін. «Важлива тенденція – скорочення частки сировинних ресурсів у взаємній торгівлі з 40 до 33% за час функціонування Митного союзу. Тобто у нас відбувається заміщення сировинних товарів технологічною продукцією, товарами високої доданої вартості», – уточнив Путін, додавши, що сумнівів у вигідності інтеграції не залишається.

Але виявилося, що це не так. Сумніви є у обох партнерів.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко виступив фактично за створення політичного союзу, аналога СРСР. Лукашенко вважає, що союз повинен мати статус міжнародної організації.

І лідерам трьох країн необхідно визначити « компетенції , реалізовані у форматі узгодженої політики». Тільки тоді союз буде ефективно функціонувати, вважає білоруський президент.

Прямо протилежної думки дотримується глава Казахстану Нурсултан Назарбаєв: «Політизація ЄАЕС неприпустима». Договір про його створення має містити лише економічні положення, і завдання Комісії ЄАЕС не допускати включення в договір про створення союзу положень, що виходять за межі економічної інтеграції. Охорона кордонів або, наприклад, єдиний кримінальний кодекс – це вже політика і втрата суверенітету.

«Такі напрямки, як охорона кордонів, міграційна політика, система оборони та безпеки, а також питання охорони здоров’я, освіти, культури, правової допомоги у цивільних, адміністративних і кримінальних справах не відносяться до економічної інтеграції і не