Скандинавії загрожує боргова криза

На думку нобелівського лауреата Пола Кругмана, високий рівень заборгованості населення в скандинавських країнах є потенційним джерелом для майбутньої кризи.

Скандинавським країнам здебільшого вдалося уникнути негативних наслідків боргової кризи, яка вибухнула в Європі в 2010 р. на тлі боргових проблем Греції.

Проте багато експертів вважають, що зростаючий обсяг боргів споживачів в Скандинавії становить загрозу для стабільного розвитку економіки цього регіону. Таку точку зору в інтерв’ю телеканалу Bloomberg озвучив нобелівський лауреат з економіки Пол Кругман.

“На мій погляд, є серйозні ризики того, що економіки таких країн, як Данія, Швеція і Норвегія, в довгостроковому плані не зможуть впоратися зі зростаючим борговим навантаженням своїх громадян. Поки що важко сказати точно, але ознаки боргових проблем в цих країнах стали досить явними.

Загалом є певне коло країн, до яких також можна віднести і Канаду, яким вдалося зберегти стабільність банківської системи і уникнути найгірших наслідків фінансової кризи. Можна подумати, що якщо вам вдалося пережити фінансову кризу без якихось серйозних проблем, то з вами все буде добре. Але гарантії вам ніхто не дасть. У багатьох країнах на тлі низьких відсоткових ставок і зростання цін на нерухомість споживачі акумулювали високий обсяг боргів.

Якщо подивитися на рівні боргового навантаження і високі ціни в сегменті нерухомості в скандинавському регіоні, виникають певні сумніви: чи не повториться те, що ми вже спостерігали в багатьох країнах, і тут? Якщо у відповідь вам кажуть: “Все в порядку, тут все зовсім інакше”, це привід для занепокоєння”.

На перший погляд, ситуація з борговим навантаженням Швеції, Данії і Норвегії не виглядає такою критичною. Рівні держборгу до ВВП у Швеції та Данії нижчі середньоєвропейських показників. У Норвегії є нафтовий фонд (Державний пенсійний фонд), його обсяг становить $820 млрд.

Проте в світлі ситуації в секторі нерухомості, а також боргового навантаження споживачів скандинавських країн оцінки нобелівського лауреата з економіки за 2008 р. виглядають більш переконливо.

У Данії ціни на нерухомість досягли свого піку в 2007 р. З початком світової фінансової кризи в 2008 р. ціни почали падати. У Норвегії ціни на нерухомість виросли в 2 рази за останні десять років. Останнім часом ціни почали знижуватися. У Швеції з 2002 р. ціни на житло виросли більш ніж в 2 рази.

При цьому рівень боргів по відношенню до власних доходів у данців становить 321%. Це найвищий показник у світі. В одному зі своїх інтерв’ю Кругман також зазначив, що “Данія – це Іспанія для Північної Європи”, натякнувши на ризики, які несе в собі подібне боргове навантаження.

У Швеції показник боргів споживачів порівняно з власними доходами становить майже 180%. У Норвегії – 200%. З боку МВФ і ОЕСР вже лунали заклики до більш активних дій з боку влади скандинавських країн у вирішенні даної проблеми.