Сотні тернополян страждають від раку

Сьогодні – Всесвітній день боротьби з раком. Головна його мета – привернути увагу громадськості до проблеми онкозахворювань, запобігти поширенню цієї хвороби, яка, за оцінками спеціалістів, є головною причиною смертності в усьому світі.

Нині у світі, і в Україні зокрема, кількість онкологічних захворювань невпинно росте. Причин для цього вистачає, говорять спеціалісти, і головні серед них – екологічна ситуація та спосіб життя.

У нашій державі щорічно реєструється 16 тисяч нових випадків раку. Ця недуга займає друге місце в структурі смертності населення України і, разом з серцево-судинними захворюваннями, визначає рівень здоров’я нації.

Ризик захворіти раком в Україні має кожен третій чоловік і кожна п’ята жінка, до 30% хворих – особи працездатного віку.

Лікування ракових онкорювань дуже складне, адже воно включає в себе не лише операцію, опромінення чи хіміотерапію. Хвора людина може вилікуватись тільки тоді, коли застосовуватиметься комплексний підхід до лікування.

Завідуюча поліклінічним відділенням обласного клінічного онкологічного диспансеру Любов Самбор наголошує, що онкозахворювання необхідно лікувати на ранніх стадіях. Тому медики закликають громадян бережно ставитись до свого здоров’я і вчасного звертання до лікарів для діагностики хвороби на ранніх стадіях.

«Для того, щоб виявити рак на ранній стадії, потрібно проходити профогляди. Ракові клітини передують передракові захворювання, тобто, від року до десятки років», – каже Любов Самбор.

В обласному онкодиспансері є найсучасніша діагностична апаратура, яка дозволяє на ранніх стадіях визначити діагноз як онко-, так і соматичних захворювань.

«Рак потрібно діагностувати на І стадії. Більшість пухлин при першій стадії мають розміри 2 см. Це можна діагностувати за допомогою сучасних технологій: комп’ютерної томографічної діагностики і пальпаторної, якщо ці пухлини не на поверхні тіла. У Тернопільській області за 2012 рік зареєстровано 3 тис. 240 онкохворих, у цей же рік померло 2 тис. Отже, бачите, це серйозна проблема не тільки в охороні здоров’я, в суспільстві загалом», – розповідає завідувач кафедри онкології обласного клінічного онкологічного диспансеру, доктор медичних наук, професор Ігор Галайчук.

На першому місці в профілактиці онкозахворювань – організація правильного харчування, адже виникнення 35% усіх пухлин зумовлене саме порушенням цього принципу. На другому – відмова від шкідливих звичок, зокрема куріння, вживання алкоголю. Третє місце – це вміння правильно реагувати в стресових ситуаціях. І, нарешті, – активний спосіб життя. У людини, яка багато рухається, знижується ризик захворіти на рак удвічі.

Онкологи відзначають: третині випадків раку можна запобігти, а при виявленні хвороби на ранній стадії до 40% хворих вилікувати. Тому, у Всесвітній день боротьби з раком медики закликають громадян свідомо ставитися до свого здоров’я, вчасно звертатись до лікарів.