Способи контролю артеріального тиску

Як відомо , показники тиску при артеріальній гіпертензії ( АГ) досягають і перевищують відміток 140 /90 мм.рт.ст. У хворих АГ ризик розвитку серцевої недостатності , аневризми аорти , крововиливу в мозок , захворювання нирок та інших органів в кілька разів вище , ніж у людей без цього захворювання. Щоб знизити названі ризики , необхідно нормалізувати і контролювати показники артеріального тиску. Для цього застосовуються як медикаментозні , так і інші засоби.

Сучасна медична практика показує , що зміни в способі життя дозволяють контролювати тиск у пацієнтів з легким гіпертензією без застосування ліків. Принаймні , необхідність приймати таблетки можна відкласти, або зменшити ефективні дози препаратів.

Які заходи допоможуть знизити і утримувати тиск на нормальному рівні без ліків?

1 . Позбавтеся від зайвої ваги. Навіть відносно невеликі втрати зайвої ваги сприяють зниженню тиску , показують дослідження . Крім того , зниження ваги збільшує ефективність антигіпертензивних ліків. З іншого боку , разом з вагою зростає артеріальний тиск.

Крім скидання зайвої ваги , необхідно стежити за об’ємом талії , так як жирова тканина на животі підвищує ризик високого тиску. Окружність талії у чоловіків не повинна перевищувати 102 см , у жінок – до 89 см.

2 . Регулярно займайтеся фізкультурою. Фізична активність протягом 30-60 хвилин щодня або в більшості днів тижня знижує тиск на 4-9 м.рт.ст. Ефективними є навіть помірні вправи ( ходьба , легкі силові навантаження). Фізичні вправи змушують кровоносні судини розширюватися , що знижує тиск.

Проте надмірна одномоментна навантаження небезпечна і може призвести до небажаних наслідків. Також слід уникати підняття важких речей , оскільки вони можуть спровокувати тимчасовий різкий підйом тиску.

3 . Правильно харчуйтеся. Збагатите свій раціон цільнозерновими продуктами , овочами і фруктами , молочними продуктами низької жирності і низьким вмістом холестерину. Доведено , що корекція раціону сприяє зниженню тиску на 14 мм.рт.ст.

Збагатите свій раціон продуктами з калієм і магнієм. Калій покращує діяльність м’язи серця , сприяє виведенню зайвої рідини. Магній  має судинорозширювальну дію , сприяють профілактиці спазмів судин.

4 . Зменшіть споживання солі. Рекомендується скоротити сіль приблизно до 5 г в день. Це сприяє зниженню тиску на 2-8 мм.рт.ст. Не забувайте , що велика кількість солі міститься в напівфабрикатах , картопляних чіпсах , готових стравах – читайте етикетки. Сіль можна замінювати прянощами і спеціями. До речі , практика показує , що більшість людей , які почали менше солити їжу , розуміють , що їм не потрібно так багато солі , щоб страви здавалися смачними. Якщо вам важко різко відмовитися від солі , робіть це поступово.

5 . Обмежте алкоголь. Малі дози алкоголю сприяють зниженню тиску на 2-4 мм.рт.ст. Але якщо ви не вживаєте спиртних напоїв , не потрібно починати це робити.

Прийом більше однієї порції алкоголю на день для жінок і чоловіків старше 60 років , і більше двох – для чоловіків до 60 -річного віку , призводить до підвищення артеріального тиску. До речі , якщо ви приймаєте ліки від тиску , паралельне вживання алкоголю знижує їх ефективність .

6 . Відмовтеся від куріння і уникайте пасивного куріння. Нікотин сприяє підвищенню тиску на 10 мм.рт.ст і вище протягом години після куріння . Чим частіше ви курите, тим більше шансів , що підвищений тиск триматиметься цілий день.

7 . Скоротіть споживання кофеїну. Роль впливу кофеїну на високий тиск до кінця не вивчена , але відомо , що кофеїн – містять напої здатні підвищувати тиск. Якщо протягом 30 хвилин після випитої чашки кави або іншого напою з вмістом кофеїну ваш тиск виросло на 5-10 мм.р.т.ст. , це може говорити про високу чутливість до кофеїну .

Ознаки та симптоми АТ
Симптоми артеріальної гіпертензії залежать від стадії та особливостей перебігу захворювання. До розвитку ускладнень хвороба може протікати безсимптомно.
8 . Слідкуйте за емоціями . Доведено , що емоції впливають на те , наскільки високо чи низько тиск. У ході експерименту американські вчені виявили , що стан щастя змушує систолічний тиск знижуватися , а почуття занепокоєння підвищує діастолічний тиск.

Подумайте над тим , що є найчастішою причиною вашого стресу (робота , сім’я, здоров’я , фінансове становище). Встановивши джерело негативних емоцій , можна постаратися зменшити його вплив. Якщо прибрати чинники стресу не виходить , спробуйте до них пристосуватися . Допоможуть дихальні вправи , йога , медитація. В крайньому випадку , можна звернутися до фахівця.

9 . Навчіться самостійно контролювати свій тиск  і регулярно відвідуйте лікаря . Сьогодні в аптеках доступний великий вибір тонометрів для простого вимірювання артеріального тиску в домашніх умовах.

Якщо ваш тиск під контролем , відвідуйте лікаря кожні півроку або рік . За відсутності належного контролю , а також за наявності супутніх захворювань , показуватися лікареві потрібно щомісяця , щоб оцінити ефективність лікування.

Якщо ви вже приймаєте препарати для зниження артеріального тиску , то робити це потрібно , суворо дотримуючись рекомендації лікаря . Практика показує , що порушення дозування , режиму прийому ліків , а , тим більш відмова від них , є частою причиною стрибків тиску.