США створять квантовий комп'ютер для розшифровки кодів

Агентство національної безпеки (АНБ) США веде розробку квантового комп’ютера, який може бути використаний для розшифровки надскладних кодів інформаційних систем, що належать як урядам інших країн, так і приватним компаніям. Про це повідомила газета The Washington Post, що вивчила секретні документи, отримані від колишнього співробітника американських спецслужб Едварда Сноудена.

Ідея створення квантового комп’ютера була висловлена і теоретично обґрунтована ще на початку 1980-х років вченими різних країн, у тому числі Радянського Союзу та Сполучених Штатів. Однак спроби побудувати такий пристрій, який зможе виконувати набагато більше операцій за одиницю часу, ніж звичайний комп’ютер, поки не дали ніяких практичних результатів. Втім, багато компаній, зокрема вСША, Канаді та Західній Європі, продовжують серйозні роботи в цьому напрямку.

Як з’ясувалося, створення суперкомп’ютера, що працює на основі квантової механіки і принципово відрізняється від звичайних ЕОМ, є частиною більш широкої науково-дослідної програми АНБ, що отримала назву “Проникнення в особливо укріплені об’єкти” і має бюджет 79,7 млн доларів. Здійснюється вона в технічній лабораторії в столичному передмісті Колледж-парк, відомому в основному тим, що там же розташований Мерілендський університет.

Недалеко від цього місця в штаті Меріленд розташована і штаб-квартира АНБ.

З документів, наданих Сноуденом, складно визначити, як далеко просунулося відомство у створенні квантового комп’ютера. Однак видання, яке опитало американських вчених, дійшло висновку, що навряд чи АНБ досягло на цьому шляху більш серйозних успіхів, ніж цивільні фахівці в університетах і приватних компаніях. “Не може бути, щоб АНБ всіх далеко випередило і ніхто б про це не знав”, – заявив професор Масачусетського технологічного інституту Скотт Аронсон.