Створили найважчу у світі скоромовку

Пам’ятаєте, як у школі ми ламали язики над скоромовками? Нам ще пощастило, адже старі скоромовки – це ще квіточки у порівнянні з творінням американських лінгвістів, які створили найважчу в світі скоромовку.

Скоромовка народилася як результат одного лінгвістичного дослідження, яке проводилося співробітниками Технологічного інституту в Массачусетсі у співпраці з колегами Каліфорнійського університету та низки інших наукових центрів, що займаються мовними дослідженнями. В результаті проведених аналізів та практичних випробувань вчені з’ясували, що вимова різних типів скоромовок безпосередньо пов’язана з виникненням різних типів помилок. Проаналізувавши, які помилки виникають найчастіше, вчені й створили скоромовку, вимова якої виявилася непосильною для всіх учасників експерименту.

Мегаскладна скоромовка налічує всього шість слів. Виглядає вона так: pad kid poured curd pulled cod. Дослідники розповіли, що частина учасників експерименту після кількох невдалих спроб вимовити вираз, взагалі втрачали здатність розмовляти, яка, щоправда, скоро до них поверталася.

Дослідник Стефані Шаттук-Хуфнагель пояснив, що піддослідним пообіцяли винагороду, якщо їм вдасться швидко вимовити цю фразу десять разів підряд. При цьому учасникам експерименту не говорили, що зробити це не вдавалося ще нікому.

Дослідники поділили весь матеріал на два розділи: короткі скоромовки, які складаються з словесних пар типу “top cop”, і довгі на зразок «the top cop saw a cop top» або «pad kid poured curd pulled cod». Всі скоромовки необхідно було повторити без зупинки кілька разів. Намагання учасників дослідження правильно вимовляти речення вчені записували на магнітофон, потім прослуховували, виявляли та ретельно аналізували скоєні помилки.

Спеціалісти виявили два основних механізми утворення помилок. Полягають вони в тому, що мовець намагається вимовити два звуки одночасно. Вчені охрестили це явище подвійною атакою. Перший тип помилок – це коли людина намагається вимовити два звуки практично одночасно (замість лексеми «top» звучить щось типу «tkop»), другий – коли змішування звуків відбувається з невеликою затримкою, і тоді між приголосними з’являється голосний звук («tah–kop»). Перший механізм стимулюється короткими скоромовками, другий – довгими.

Трохи раніше, досліджуючи зв’язки скоромовок та особливості роботи мовної зони мозку, вчені з’ясували, чому скоромовки настільки важкі для вимови. Справа тут у близькому розташуванні груп нейронів, потрібних для вимови набору звуків у скоромовці.