Тернопільський архів виставкою нагадує про битву під Крутами

Сьогодні відзначаємо 96-у річницю з дня битви під Крутами. У Держархіві Тернопільської області відкрили виставку: “Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній тобі”. В експозиції представлені документи, публікації, спомини та інші матеріали, які висвітлюють цю подію.

Змістовним експонатом виставки є фотокопія поштової листівки, випущеної до річниці бою під Крутами у 1937 році у Тернопільському воєводстві.

Як зауважила головний спеціаліст Ольга Дишлюк, експозиція складається з трьох частин, у яких відображені матеріали про історію битви під Крутами. Це статті із “Календаря Просвіти”, “Літопису Червоної Калини”, щоденника “Новий час”.

На думку директора Державного архіву області Юрія Гумена, битва під Крутами – це особлива сторінка і особлива дата: «Історики по-різному її трактують. Як на моє особисте переконання, це був подвиг молодих людей, які виконали з честю свій обов’язок».

На виставці представлено документи із фондів архіву про відзначення річниць подвигу героїв Крут у селах Тернопільського, Збаразького, Підгаєцького, Гусятинського районів. Уперше представлена на виставці інформація про проведення товариством “Молода громада” та Українським спортовим товариством “Поділля” 12 лютого 1933 року святочної Академії, приуроченої 15-ій річниці подвигу героїв Крут. Такі Академії проводили в селі Настасів і Ступки Тернопільського району, у селі Шили Збаразького району.

Цікавою є інформація про урочистості з нагоди 19-ї річниці вшанування пам’яті полеглих у бою під Крутами в м. Копичинці, у якій брали участь відомі члени ОУН: Ярослав Клим, , Микола Гречка, Іван Демчик та Тарас Левчук.

У журналі “Авангард”, який видали в Нью-Йорку до 36-ї річниці героїчної смерті українських юнаків в бою під Крутами, було опубліковане звернення Спілки української молоді , а також в журналі “Юнак” за 1970 рік в рубриці “Сучасні видатні українці” розповідають про героя бою під Крутами сотника Аверкія Гончаренка. Ці публікації вперше експонуються на виставці.

Богданець побив людину і підставив Президента

НОВИНИ РАЙОНІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

новини Бережанського району

новини Борщівського району

новини Бучацького району

новини Гусятинського району

новини Заліщицького району

новини Збаразького району

новини Зборівського району

новини Козівського району

новини Кременецького району

новини Лановецького району

новини Монастириського району

новини Підволочиського району

новини Підгаєцького району

новини Теребовлянського району

новини Чортківського району

новини Шумського району