Тернопільський архів виставкою нагадує про битву під Крутами

Сьогодні відзначаємо 96-у річницю з дня битви під Крутами. У Держархіві Тернопільської області відкрили виставку: “Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній тобі”. В експозиції представлені документи, публікації, спомини та інші матеріали, які висвітлюють цю подію.

Змістовним експонатом виставки є фотокопія поштової листівки, випущеної до річниці бою під Крутами у 1937 році у Тернопільському воєводстві.

Як зауважила головний спеціаліст Ольга Дишлюк, експозиція складається з трьох частин, у яких відображені матеріали про історію битви під Крутами. Це статті із “Календаря Просвіти”, “Літопису Червоної Калини”, щоденника “Новий час”.

На думку директора Державного архіву області Юрія Гумена, битва під Крутами – це особлива сторінка і особлива дата: «Історики по-різному її трактують. Як на моє особисте переконання, це був подвиг молодих людей, які виконали з честю свій обов’язок».

На виставці представлено документи із фондів архіву про відзначення річниць подвигу героїв Крут у селах Тернопільського, Збаразького, Підгаєцького, Гусятинського районів. Уперше представлена на виставці інформація про проведення товариством “Молода громада” та Українським спортовим товариством “Поділля” 12 лютого 1933 року святочної Академії, приуроченої 15-ій річниці подвигу героїв Крут. Такі Академії проводили в селі Настасів і Ступки Тернопільського району, у селі Шили Збаразького району.

Цікавою є інформація про урочистості з нагоди 19-ї річниці вшанування пам’яті полеглих у бою під Крутами в м. Копичинці, у якій брали участь відомі члени ОУН: Ярослав Клим, , Микола Гречка, Іван Демчик та Тарас Левчук.

У журналі “Авангард”, який видали в Нью-Йорку до 36-ї річниці героїчної смерті українських юнаків в бою під Крутами, було опубліковане звернення Спілки української молоді , а також в журналі “Юнак” за 1970 рік в рубриці “Сучасні видатні українці” розповідають про героя бою під Крутами сотника Аверкія Гончаренка. Ці публікації вперше експонуються на виставці.