Тетчер про Горбачова: «Він готовий слухати»

Великобританія пролила світло на спроби Михайла Горбачова поліпшити відносини між Радянським Союзом і Заходом у розпал холодної війни , розсекретивши документи, що стосуються переговорів Великобританії з майбутнім радянським лідером.

У 1984 році Горбачов , чиї реформи згодом привели до розпаду Радянського Союзу , був основним кандидатом , йде на зміну 73 -річному кремлівському лідеру Костянтину Черненко. У той же час на момент його візиту в Лондон – його перший важливою поїздки до Європи – він був практично невідомий за межами СРСР.

Горбачов приїхав до Великобританії в 1984 році на запрошення прем’єр -міністра Маргарет Тетчер. Йому вдалося переконати « залізну леді » та її союзника , президента США Рональда Рейгана , що на чолі Радянського Союзу незабаром може опинитися людина , з яким Захід зможе мати справу.

« Я безумовно знаходжу , що він є людиною, з якою можна мати справу. Мені він навіть сподобався » , – написала Тетчер Рейгану в конфіденційній записці, складеній після переговорів з Горбачовим на тему гонки озброєнь в холодній війні.

«Він , безсумнівно , повністю лояльний радянській системі , але він готовий слухати , підтримувати справжній діалог і складати власну думку» , – писала далі британський прем’єр.

Через кілька днів після цієї зустрічі , Тетчер вилетіла в Кемп- Девід , щоб переконати Рейгана , що Горбачов буде відрізнятися від інших кремлівських лідерів , таких як Леонід Брежнєв , Юрій Андропов або Костянтин Черненко. Останній був настільки хворий , що часто пропускав засідання політбюро .

Документи 1984 показують , що Тетчер одночасно доводилося вести переговори з Китаєм про повернення Гонконгу , займатися страйками шахтарів у себе в країні і разом з тим намагатися передбачити ймовірного майбутнього лідера самого сильного противника Заходу.

На противагу стагнації епохи Брежнєва Горбачову , якому тоді було 53 роки , і його елегантною дружині Раїсі вдалося переконати Тетчер , що якщо він очолить Радянський Союз , то він зможе запропонувати Заходу вихід з багаторічного глухого кута.

У побудованому в 16- м столітті маєток Чекерс , заміської резиденції британських прем’єрів , Тетчер протягом декількох годин розмовляла з Горбачовим про обмеження на єврейську еміграцію , долю дисидентів , таких як фізик Андрій Сахаров , достоїнствах капіталізму і комунізму.

Протягом трьох з гаком годин Горбачов намагався описати налаштованої по-бойовому Тетчер жахи ядерної зими . У якийсь момент він навіть потрясав діаграмою з газети New York Times , що показує вогневу міць ядерних арсеналів наддержав.

« Раз на рік навіть незаряджена рушниця стріляє » , – процитував Горбачов російське прислів’я .

У відповідь на це Тетчер сказала , що вважає ядерну зброю стримуючою силою і що Стратегічна оборонна ініціатива Рейгана , також відома під назвою « Зоряні війни» , є вираженням його « мрії» про світ.

Горбачов категорично заявив , що , незважаючи на те , що останнім радянсько- американським самітом була зустріч президента Джиммі Картера і Генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва в 1989 році , Кремль вирішив приділяти пріоритетну увагу « піднесених ідеалів » світу на переговорах , які треба було провести в 1985 році.

Але незважаючи на марксистське марнослів’я радянського апаратника за кордоном , Тетчер , яка померла торік у віці 87 років , сказала Рейгану , що її вразили інтелектуальний рівень Горбачова , його готовність до дебатів і, можливо , його ще більш прониклива дружина.

«Його дружина зовсім не схожа на рядову радянську жінку , – написав особистий секретар Тетчер Чарльз Пауелл в записці держсекретареві США Джорджу Шульцу . – За її ступенем кандидата філософських наук видний товариський і привабливий чоловік з дивно широкими знаннями в області класичної сучасної та англійської літератури ».