Три кроки від атеросклерозу до смерті

Атеросклероз – це хронічне захворювання артерій, що супроводжується нашаруванням жироподібної речовини – холестерину на  внутрішній стінці артерій.

Хто ризикує?

Курці, любителі алкоголю, гіпертоніки (до них зараховуються ті, у кого артеріальний тиск  140/90 мм рт ст.), діабетики, особливо ті, що нехтують рекомендаціями щодо здорового способу життя; люди з надмірною вагою та ожирінням, палкі прихильники жирної, смаженої їжі та червоного м’яса і вперті нелюбителі активного способу життя.

Як виявляється атеросклероз?

Зазвичай він виявляється при звуженні (стенозуванні) судини – більше, ніж на 2/3 її внутрішнього діаметра. Стеноз може розвиватися у судинах різних органів. Якщо судина не така крупна, як серцева артерія, то навіть невелика атеросклеротична бляшка може критично зменшити її просвіт.

Атеросклероз судин серця

При звуженні серцевих артерій серцевий м’яз (міокард) отримує менше крові, і, відповідно, менше кисню. При незначному звуженні артерій у стані спокою цього кисню до пори до часу вистачає. При фізичних та емоційних навантаженнях потреба у кисні збільшується, але оскільки серце його недоотримує – з’являється біль, який є своєрідним сигналом, що серце “обкрадене” киснем. Такий стан називають ішемією.

Коли ж кровопостачання ділянки серця зовсім припиняється, розвивається інфаркт міокарда, тобто некроз, змертвіння ділянки серцевого м’яза, на місці якого з часом утворюється рубець.

Атеросклероз судин головного мозку

Порушення роботи судин головного мозку є типовим проявом загального атеросклерозу. Є три стадії цього процесу.

На першій стадії  поступово розвиваються погіршення пам’яті, уваги, головні болі, загальна слабкість, але всі ці явища тимчасові – після відпочинку та зміни обстановки вони зникають та на працездатність не суттєво впливають.

На другій стадії головні болі стають затяжними, часто супроводжуються запамороченням, з’являється слабкість, дратівливість, пам’ять ще більше погіршується, причому давні події пригадуються чіткіше, ніж недавні, виконувати звичні робочі обов’язки стає важко, при читанні губиться відчуття змісту, доводиться часто повертатися до вже прочитаного.

На третій стадії пам’ять ще більше погіршується, люди довго не можуть пригадати головні дати свого життя, професійно повністю непридатні. Прояви атеросклерозу судин головного мозку досягають максимуму, який виражається у вигляді інсультів та слабоумства.

Ще більш серйозні ознаки виявляються при стенозі судин, які живлять певні ділянки головного мозку – це порушення ходи та координації рухів, однобічне відчуття оніміння певних ділянок тіла – лівої чи правої половини обличчя, руки або ноги.  Язик “заважає” у роті, важко чітко розмовляти. Але ці ознаки протягом доби зникають. Повне припинення кровотоку приводить до інсульту.

Атеросклероз судин кишечника

Холестеринові бляшки можуть утворюватися у судинах, які живлять кишечник. Проявами ішемії (недостатнього кровопостачання) є розлиті болі в животі. Встановити причину болів досить важко, а усунути їх ще важче.

Нерідко старші люди буквально “ходять по лікарям”, і безуспішно “лікуються” від захворювань органів травлення. Повне припинення кровообігу у будь-якій ділянці кишечника призводить до некрозу, який вимагає негайного хірургічного втручання, при якому видаляють частину кишечника, і часто прогноз є дуже несприятливий.

Атеросклероз судин нирок

При звуженні судин нирок погіршується їхнє кровопостачання, внаслідок чого у них синтезуються речовини, що спричинюють високий тиск крові. Це своєрідна компенсаторна реакція організму, щоб допомогти ниркам отримувати більше кисню.

Але при значній ішемії нирок розвивається стійка, виражена артеріальна гіпертонія, яка призводить до ще більшого ушкодження судин та серця і прискорює розвиток атеросклерозу.

Атеросклероз судин ніг

Він може “поселитися” у будь-якому місці судин ніг – стегна, гомілки або стопи. Люди скаржаться на оніміння, зміну кольору шкіри, її сухість, лущення шкіри, появу виразок. Пізніше з’являються болі у ногах при ходьбі, особливо швидкій.

Болі можуть бути настільки інтенсивними, що змушують людину зупинятися кожні 100-200 метрів. Лікарі навіть прозвали такий стан синдромом перемінної кульгавості або “вітринною хворобою” – людина змушена робити вигляд, що роздивляється вітрини магазинів.

Як харчуватися, щоб перемогти атеросклероз?

І для тих, хто знаходиться у “зоні ризику”, і для людей, які цінують та бережуть своє здоров’я, рекомендується якнайшвидше розпочати профілактичне гіполіпідемідемічне харчування(сприяє ефективному зниженню вмісту в крові “поганого” холестерину), розробленого Європейською кардіологічною асоціацією, яке передбачає:

– Обмежити жири, в першу чергу насичені (вершкове масло, жирні молочні продукти) а також кукурудзяну, соняшникову олії.

– Забути назавжди про маргарин та “легке” масло, смажену їжу, особливо жирне червоне м’ясо (лише тушкувати та готувати на пару), а також сосиски та ковбаси.

– З кожним прийомом їжі вживати різноманітні овочі та фрукти, бажано у сирому вигляді. І чим різноманітніші, тим краще.

– Щодня доповнювати раціон нерозчинними та розчинними харчовими волокнами (окрім овочів, фруктів та ягід – це пшеничні та вівсяні висівки, необроблені крупи )

– Не забувати про щоденну присутність омега-3 жирних кислот (насіння льону, олія льону, жирна морська риба)

– Обмежити вживання солі (наша “солона” норма – 1 чайна ложка (5 грамів) на весь день).

– Обмежити алкоголь, а ще краще – взагалі його забути, бо він збільшує ризик інсульту. Якщо це неможливо (або ще не “припекло”) – обмежитись червоним сухим якісним вином (не більше 150 мл).