УДАР: злочини проти журналістів слід прирівняти до злочинів проти суддів

УДАР вимагає прирівняти кримінальну відповідальності за злочини проти  журналістів  до кримінальної відповідальності за злочини проти суддів та силовиків. Відповідний проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій законної професійної діяльності журналістів» зареєстрований у ВР народним депутатом Валерієм Карпунцовим.

Законопроектом передбачається внесення змін до Кримінального кодексу України, які стосуються кримінальної відповідальності за погрозу або насильство щодо журналіста, посягання на його життя або майно, захоплення його як заручника.

Зокрема, за погрозу вбивством, насильством або знищенням чи пошкодження майна щодо журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї у зв’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності передбачене позбавлення волі на строк від трьох до семи років. Умисне заподіяння журналісту та його родичам легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень через професійну діяльність – карається обмеженням  волі  на строк від двох до п’яти років або від двох до шести років, а тяжких – від п’яти до дванадцяти років.

Водночас, якщо погрозу вбивством здійснює правоохоронець, то він має бути позбавлений волі на строк від п’яти до дванадцяти років, а в разі умисного заподіяння ним легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень – позбавленням волі на строк від трьох до семи років, а за тяжкі травми – позбавленням волі на строк від семи до чотирнадцяти років. При цьому, вбивство або замах на вбивство журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї  – караються позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років або довічним позбавленням волі.

Законопроектом також пропонується поширити на журналістів дію системи особливих заходів державного захисту, яка встановлена Законом України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів».

Крім того, парламенту пропонується посилити соціальний захист журналістів та членів їх сімей. Зокрема, у разі загибелі (смерті) журналіста або його поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним професійних обов’язків йому або членам його сім’ї виплачується з Державного бюджету України грошова допомога в розмірі 100- або 50-кратного розміру прожиткового мінімуму.

«В сьогоднішній ситуації відкритого полювання на журналістів зазначені зміни є особливо актуальними. Як показує досвід, в Україні професія журналіста, на жаль, є більш небезпечною ніж робота у правоохоронних органах. В той же час, внесок одного незалежного журналіста у становлення демократичного громадянського суспільства є в рази більший, ніж цілого загону так званих «захисників громадян» – беркутівців», – наголосив Валерій Карпунцов.