Українська гривня: ставка на довіру

Українська гривня , введена в обіг в 1996 році , до теперішнього часу стала в чотири рази слабкіше . Місцеві фінансисти пояснюють це тим , що грошова одиниця з’явилася дзеркалом нестабільної економіки країни. Проте , українці все частіше зберігають свої заощадження в гривнях , оскільки банки дають за такими вкладами найвищі відсотки , пише Deutsche Welle.

Гривня на зміну карбованцю

У 1996 році Україна провела грошову реформу , яка почалася 2 вересня. А вже з 16 вересня всі розрахунки в країні проводилися виключно в гривнях . Нові гроші витіснили тимчасову грошову одиницю , що отримала назву купоно -карбованець , яка прийняла на себе всі проблеми перехідного періоду у зв’язку з розпадом СРСР і супроводжувала його гіперінфляції. Вклади населення в карбованцях були переcчітани за курсом 100 тисяч карбованців за одну гривню.

Багато сторінок історії України минулого століття тісно пов’язані з ” карбованцем ” . Але на відміну від нього , українська гривня була в ходу ще в часи Київської Русі і проіснувала до XIV століття.

У 1995 році тодішній глава Національного банку України Віктор Ющенко відрадив керівництво країни від надто поспішного введення гривні , пояснивши це очікуваннями стабілізації економіки в найближчому майбутньому. У результаті курс гривні в перший рік після її введення дорівнював німецької марки. А Віктор Ющенко знайшов широку популярність серед українських виборців , як “батько гривні” , що значною мірою стало запорукою перемоги політика на президентських виборах 2004 року і його ролі в “помаранчевій ” революції.

Як сказав в інтерв’ю DW президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко , в 1996 році в Україні спробували повторити німецьку грошову реформу 1948-1949 років , коли в західній частині Німеччини рейхсмарки замінили на дойчмарки . Проте українському керівництву не вдалося вписати нову грошову одиницю в економічні реформи.

” Всі нововведення проводилися через партійно- господарську номенклатуру та кримінальні клани , що не привело до успіху. Але саме введення гривні збіглося з періодом стабілізації економіки і супроводжувалося зростанням довіри українців до гривні , банківської системи і Національному банку країни ” , – сказав Сугоняко.

Випробування на міцність

Першим серйозним випробуванням гривні на міцність стала фінансова криза в сусідній з Україною Росії в 1998 році. Олександр Сугоняко вважає , що якщо в Росії стався зовнішній і внутрішній дефолт і значний обвал російського рубля , то Україні загрожував тільки внутрішній дефолт. ” Однак після переговорів Асоціації українських банків з урядом Кабмін відмовився від свого наміру не платити за внутрішніми боргами ” , – сказав Сугоняко.

І все ж , пов’язана з російською українська економіка , понесла в той рік втрати . Вони не могли не відбитися на курсі гривні. Якщо ще в 1997 році за американський долар давали 1,86 гривні , то в 1999 курс впав до 4,13 гривні за долар. Перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень при президенті України Ярослав Жалило в розмові з DW зазначив , що це падіння могло бути ще більшим , але гривню врятувало те , що українська економіка в той період була не такою відкритою , як російська , а фінансові та фондові ринки країни перебували в стадії становлення.

У наступні десять років курс гривні поступово знижувався. У середині 2000 – х років деякі економісти дорікали керівництво країни в підтримці штучної прив’язки гривні до курсу долара. Згідно з їх розрахунками , долар повинен був коштувати не більше трьох гривень , а не вище п’яти , як було в той час. Однак курс в п’ять гривень за долар залишався стабільним до другого випробування гривні на міцність – світової фінансово -економічної кризи 2008 року.

Після кризи на ринку нерухомості та фінансів США і що послідувала за цим стагнації світових ринків збуту української продукції , у вересні 2008 року почалося падіння курсу гривні по відношенню до долара США , яке в жовтні переросло в паніку на валютному ринку. Українська гривня девальвувала на 38 відсотків , курс продовжував падати в 2009 році. “Але апокаліптичні прогнози про те , що долар коштуватиме 14-15 гривень , не виправдалися , і курс зупинився на позначці у вісім гривень за долар. В останні роки курс гривні залишається стабільним , депозити населення в гривнях зростають “, – сказав Ярослав Жалило.

Гривня як символ державності

Водночас Олександр Сугоняко не вважає , що гривня повністю відбулася як символ української державності. “Це сталося тому , що у нас не відбулася і національна економіка , а державна еліта не доросла до розуміння економічної і політичної стратегії . Можливо , через Майдан ми зможемо сьогодні усвідомити свою самодостатність і знайти своє місце у світі ” , – сказав Сугоняко.

Директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський сказав DW , що в даний час курс гривні штучно стримується Нацбанком за рахунок скорочення його золотовалютних резервів і зростання державного боргу. ” Український валютний ринок не дуже великий, і якщо знайдеться купка спекулянтів , вони зможуть за короткий час розхитати цей ринок з усіма негативними наслідками” , – упевнений Бураковський.