Українці в гаражі майструють 3-D принтери

“Hackerspace”, як будь-який маленький проект з потенційно великим майбутнім, розташований у гаражі. Знайти це місце з першого разу важко, пробиратися крізь захаращену київську промзону – відверто страшно. Однак всередині на відвідувачів чекає дружня і майже домашня атмосфера. 

У великій кімнаті, переробленій під спільний робочий простір, крім комп’ютерів, паяльників і купи дротів, – стелажі з книгами і зручний диван. У так званому “коворкінгу” “Hackerspace” працює більшість його членів. Це програмісти, інженери, дизайнери і архітектори, які збираються в одному місці для роботи над власними проектами, а також для лекцій, тренінгів та спілкування.

“Hackerspace” можна назвати клубом любителів технотворчості. В офісі є лабораторія для роботи з “залізом” і окрема кімната для команд, які працюють над конкретними стартапами. Учасники “Hackerspace” збирають 3D-принтери, майструють роботів та квадрокоптери, удосконалюють різноманітні пристрої. Деякі зі стартапів стають успішним бізнесом – у Hackerspace народився інтернет-магазин техніки, лабораторія з 3D-сканування, а також майстерня з виготовлення лонгбордів.

– Нічого з меблів ми не купували. Все, що ви бачите, принесли члени клубу. Хтось притягнув столи з офісів, інший приніс з дому диван, – проводить екскурсію 26-річний Іван Пасічник

Трохи більше року тому Іван познайомився з програмістами Артемом Карявкою, Станіславом Дроздом та Дмитром Величком, і вони вирішили зробити спільний робочий простір. З весни 2012 року хлопці збиралися з ноутбуками на природі або у кафешках. Але така форма роботи була зручна не всім. Для занять робототехнікою чи моделюванням потрібно було окреме приміщення.

Ще якийсь час хлопці робили свої експерименти на території Гостинного двору, який захопили активісти, протестуючи проти його знищення. На території “вільної республіки” вони запускали свій перший квадрокоптер – літальний апарат з чотирма гвинтами.

Згодом Артем, який на той час займався розробкою онлайн-ігор і веб-сервісів, перевів у “Hackerspace” свій офіс, а Іван звільнився з попередніх місць роботи і почав займатися власними проектами.

– Студентом я працював на заводі “Зброяр”. Збирали снайперські гвинтівки, глушителі. Така собі романтика для 20-річного хлопця – робити зброю по ночах, – згадує Іван.

У “Hackerspace” він займається розвитком одразу кількох стартапів.

– Ми всі – “технарі” за освітою, по роботі пов’язані або з програмуванням, або зі станками. Але в офісах нам не вистачало часу для експериментів і розвитку. Наприклад, я ходив на всі заходи, пов’язані з технікою, але це дорого. Тоді почав шукати однодумців. Виявилося, що багато хто робить цікаві штуки, – каже Іван.

На підтвердження своїх слів він демонструє останні винаходи членів клубу. На одному зі столів стоїть іграшка-робот, “робопанда”. На іншому – перший в Україні саморобний 3D-принтер.

– Його зробив один з членів “Hackerspace”, серйозно “підкований” інженер, програміст. Це вже другий його експеримент. Спочатку він переробив станок числового програмного керування, поставив туди екструдер і надрукував деталі для цього 3D-принтера.

Іван переконує, що розробити такий “домашній” 3D-принтер “low-cost-формату” нескладно. А його промислові аналоги вже понад 20 років використовуються у виробництві для швидкого створення прототипів об’єктів.hackerspace_1 hackerspace-vaza