В Тернополі хочуть зробити міні-Буковель

Проект у понад півмільйона гривень реалізують у Тернополі. Схили на вулиці Тарнавського столичний інвестор обладнає сучасними підйомниками, облаштує дитячу та дорослу лижні траси, спуск для сноубордингу. Одним словом, створить для тернополян міні-Буковель.

Тут зможуть відпочивати тернополяни-аматори та проводити тренування професійні спортсмени, вихованці гірськолижної школи “Екстрім”. Утім облаштування “Екстрім-парку” зі всіма зручностями — це лише один з етапів створення бази для розвитку зимових видів спорту. Далі влада міста планує оголосити конкурс на будівництво поблизу спусків приміщення для дитячо-юнацької спортивної школи.

Грандіозні плани щодо спуску на вул. Тарнавського (відомого в народі як “стрільбище”) влада міста виношувала кілька років. Та розпочати реалізацію проекту вдалося лише з третьої спроби. Саме стільки разів мерія оголошувала конкурс на пошук інвестора для будівництва та модернізації гірськолижної траси навпроти 11-ої школи, яку вихованці віднедавна спеціалізованої ДЮСШ “Екстрім” використовували для тренувань, а пересічні тернополяни – для розваг: каталися на лижах, санках тощо. Двічі претенденти, попередньо взявши участь у проекті, відмовлялися від нього, так і не розпочавши робіт. Тому коли наприкінці листопада 2013 року виконавчий комітет Тернопільської міськради оголосив чергового переможця та його готовність виконати частину робіт до нового 2014 року, це викликало у громадськості неабияку цікавість. Утім цього разу фортуна посміхнулася тернополянам. З невеликою затримкою, однак перші свої обіцянки інвестор виконав — обладнав новий підйомник.

Тепер підніматися на гору любителям катання на лижах, санках чи сноуборді стане легше. Понад 100 тисяч гривень витратив підприємець, щоб привезти зі Швейцарії та встановити підйомник. Монтаж об’єкта тривав майже тиждень. За словами заступника директора спортивної школи “Екстрім” Тетяни Романишин, вихованці закладу підніматимуться на гору безкоштовно. Для любителів катання послуга коштуватиме у межах 5 гривень за підйом. Одночасно підйомником можуть користуватися майже 15 людей. Він піднімає від 500 до 700 чоловік за годину.

Заміна підйомника на горі — це лише початок роботи над майбутнім гірськолижним комплексом. У планах інвесторів — установити снігову “гармату” та облагородити територію лижної траси. Такі роботи планують провести вже в цьому році.

— СДЮСШ “Екстрім” дуже цінна для міста, оскільки заклад має напрацьовану модель підготовки спортсменів із зимових видів спорту та показує хороші результати. Національна збірна України зі сноубордингу в основному сформована із вихованців саме тернопільської школи. Лише протягом 2013 року спортсмени “Екстріму” вибороли 80 медалей різних турнірів, змагань та чемпіонатів. Одним із стратегічних напрямків у галузі спорту для Тернополя є пошук повноцінних баз для підготовки площадки та майданчиків для занять спортсменів. Понад два роки місто шукало інвесторів, готових розпочати реконструкцію траси. І як не дивно, ним став колишній вихованець ДЮСШ. Зараз він живе в Києві, однак проявив солідарність та підтримав своїх колег. У результаті проведеного конкурсу суб’єкт господарювання взяв на себе зобов’язання модернізувати гірськолижну трасу,  влаштувати відповідні комунікації, допоміжні приміщення, техніку та провести комплексний благоустрій території площею понад 2 га на вул. Тарнавського, — каже заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.

Відповідно до договору “Екстрім-парк” передбачає й комерційну складову. І це цілком логічно, адже інвестор прагне відшкодувати витрати, понесені на будівництво. До того ж, проводити роботи на даній ділянці складно. Облаштування потребує значних зусиль та фінансових затрат, тому що рельєф даної місцевості дуже складний, а його потрібно довести до нормативів для занять різними видами зимового спорту.

Наразі розроблено графік користування трасою між вихованцями “Екстріму” та суб’єктом підприємницької діяльності. Кожен має свої години. Крім того, розроблено графік проведення реконструкції об’єкта. До 15 грудня 2014 року інвестор має облаштувати кіоски для обігріву лижників з напоями, а до 15 листопада встановити два снігових генератори.

Відповідно до проекту в “Екстрім-парку”  мають бути: основний схил, могульна траса з трамплінами, сноу-парк, дитяча траса, сноутюбінг, підйомник, доріжки для пішого підйому і снігова рушниця. Крім того, передбачається облаштування резервуарів для води, якою заливатимуть траси, та приміщення для обігріву, прокату лиж тощо.

Нагадаємо, що могул — це вид лижного фрістайлу. Як правило, спортсмени чи любителі зимових видів спорту катаються на гірських лижах по горбистому схилу і виконують стрибки на трамплінах. Горби на трасі створять за допомогою технічних засобів.

Щодо сноутюбінгу, то цей вид спорту передбачає спуск одного або кількох людей на надутій камері з гірки зі штучним покриттям чи по підготовленій сніговій трасі, яка з обох боків загороджена спеціальними стінками.

Створення бази для тренувань спортсменів-лижників та сноубордистів — не єдине завдання, яке ставить перед собою місто. Наступним етапом стане вирішення “житлового” питання спортивної школи.

— Наразі гірськолижна школа розміщена у приміщенні станції юних техніків на вул. Київській. Там для “Екстріму” виділено близько 400 кв. м. Приміщення передбачені для проведення тренувань, зберігання інвентарю тощо. Торік тут зроблено ремонт на загальну суму 80 тис. грн. Цього року заплановано робіт ще на 140 тис. грн. Тобто в загальному на заклад передбачено 220 тис. грн. капітальних видатків. При тому, що загалом на спортивну школу “Екстрім” щороку виділяється понад 800 тис.грн. Це доволі суттєва сума. Тепер головною проблемою залишається віддаленість спортивного навчального закладу від траси. Місто працює над пошуком інвестора, готового розпочати будівництво приміщення для спортивної школи поблизу “Екстрім-парку”, — пояснює Леонід Бицюра. — Фактично ми намагалися провести конкурс уже кілька разів. Об’єктом цікавились великі будівельні компанії, однак інвесторів насторожує складний рельєф ділянки. Якщо б місту вдалося вирішити питання з приміщенням школи, «Екстрім» був би повноцінним самодостатнім закладом та кузнею передових спортсменів.

Майбутню школу влада міста бачить з обладнаними навчальними аудиторіями, кімнатами для зміни одягу, сушками, приміщеннями для збереження інвентарю тощо.