Валентин Хоптян: я хочу вивести бізнес з тіні

21 грудня 2010 року Президент України Віктор Янукович призначив В.Хоптяна на посаду голови Тернопільської обласної державної адміністрації. Виповнилося вже три роки, як Валентин Антонович керує Тернопіллям. Це перший очільник нашої області, якому глава держави довіряє керувати такий тривалий термін.

Валентине Антоновичу, якими здобутками може похвалитися область за час Вашого керівництва?

Три роки тому Президент України доручив мені почесну та відповідальну місію – керувати Тернопільщиною, розвивати цей край, а життя його мешканців зробити кращим. Я не раз переконувався, що люди хочуть конкретних справ, їм набридли обіцянки та балачки. Президент поставив завдання: вивести Україну в число двадцяти розвинених держав світу. Впродовж останніх трьох років я разом з командою допомагаємо главі держави втілювати мрію у життя. І нам це вдається. Область піднялася з останніх позицій і потрапила в 10 кращих за соціально-економічними показниками. Ми працюємо для того, щоб мешканці краю могли гідно заробляти у нас, а не їздити по закордонах. Ми поступово реконструйовуємо існуючі підприємства і будуємо нові сучасні.

Валентине Антоновичу, на яку галузь ви робили основний акцент і чи виправдало це себе?

Ми — аграрний регіон і я вирішив одним з перших розвивати сільське господарство. У ті часи та й зараз в світі є дефіцит хороших, натуральних якісних продуктів, а Тернопільщина це саме той регіон, який може похвалитися своєю продукцією, родючими чорноземами та виробництвом. За три роки нам вдалося вдвічі збільшити збирання зернових. В розвитку інфраструткури аграрного ринку у семи районах введено в експлуатацію 9 зернових елеваторів загальною потужністю одночасного зберігання понад   725 тис. тонн зерна, в тому числі в 2013 році введено в дію 3 зернових елеватори загальною потужністю одночасного зберігання 245 тис. тонн зерна. Ми розпочали будівництво нового елеватора у селі Острів потужністю  200  тис.  тонн і сучасного комбікормового заводу. Відновлюється  інфраструктура  картопле та овочесховищ. Введено в експлуатацію крохмальний завод потужністю з переробки  200 тис. тонн картоплі на рік. Ми працюємо сьогодні над переробкою продукції. Нам потрібно торгувати не зерном, а мукою, відповідно поруч з елеватором має стояти сучасний млин чи навіть і сучасна макаронна фабрика. У нас величезні можливості щодо розвитку ягідництва й садівництва — галузей, які можуть давати прибутки при невисоких затратах. Плануємо в окремих районах створити розсадники саджанців садів. На початках роздаватимемо їх безкоштовно — за рахунок бюджетних коштів, вчитимемо людей культурі вирощування плодових дерев. За рахунок розвитку кооперативного руху на селі плануємо довести площі садів до 10 тисяч га. Сьогодні господарствами області вже посаджено молодих садів на площі майже 2000 га, будуємо сучасні фруктосховища. З метою нарощування обсягів виробництва овочів закритого ґрунту у селі Синьків Заліщицького району введено першу чергу тепличного комплексу на площі 10 га. Підприємством  проводиться будівництво другої черги на площі 30 га. Тернопільщина завжди мала непогані результати по рослинництву, а от тваринництво нам довелося реанімовувати. Я завжди говорив, що кожен фермер, обробляючи поля, повинен й утримувати худобу. Але разом з тим я постійно наголошував аграріям, що потрібно не лише будувати тваринницькі комплекси, а й розвивати молочний напрямок. В галузі тваринництва введено в дію 3 молочних комплекси, 3 сучасних свинокомплекси, птахофабрику, бройлерну птахофабрику. У цьому році розпочато реалізацію 5 інвестиційних проектів з будівництва та реконструкції тваринницьких комплексів, з них 2 – у молочному скотарстві, 2 – у свинарстві та 1 – у птахівництві.

Можна зробити висновок, що влада і бізнес – надійні партнери?

Одне з головних завдань, яке я ставив перед собою, – виведення бізнесу з тіні. І я вважаю, що нам вдалося зробити усе, аби наші бізнесмени спали спокійніше. В 2012 році контролюючі органи області скоротили кількість проведених перевірок суб’єктів господарювання у 2 рази, а у 2013 році –  ще на 30 відсотків. Успішно забезпечується виконання завдань Президента України щодо створення зручних і доступних умов для отримання споживачами адміністративних послуг. Так, в області відкрито 18 сучасних центрів із надання адміністративних послуг. За останні три роки в економіку області вкладено майже 8,3 млрд. гривень інвестицій, що дозволило отримати одні із найбільших в Україні темпи зростання валового регіонального продукту.

Валентине Антоновичу, регіон відомий в Україні одними з найнижчих заробітних плат. Яким чином все таки виправити цю тенденцію?

Саме з будівництвом нових заводів та підприємств, з розвитком садівництва та ягідництва ми зможемо забезпечити людей хорошими зарплатами. Ми дуже часто обговорюємо проблему нашої євроінтеграції, а я вважаю, що нам потрібно не мудрувати, як наші люди мають їхати за кордон, а думати, як повернути їх в Україну. Давайте побудуємо Європу у нас — забезпечимо достойні зарплати і пенсії, умови відпочинку та лікування. Маємо усі можливості стати кращими в Україні. У Кременецькому районі нам вдалося це зробити – люди не їдуть у Польщу збирати полуницю, а роблять це на своїй рідній землі, отримуючи гідну зарплату. Коли я приступив до виконання обов’язків голови ОДА середній розмір заробітної плати в області становив близько 1700 гривень, сьогодні – це вже майже  2500. Звичайно, що цього недостатньо, але питання зростання зарплат і створення робочих місць – це пріоритетне завдання для команди і для мене особисто. Нам вдалося протягом трьох років створити більше 50 тисяч робочих місць, рівень безробіття становить менше 10%. В повсякденних клопотах ми пам»ятаємо про наше старше покоління, про інвалідів, людей з особливими потребами, чорнобильців – їхні проблеми в нас на слуху і ми постійно цим людям намагаємось допомагати. В області реалізовуються соціальні ініціативи Президента України Віктора Януковича. Турбота про сім’ю – це в першу чергу турбота про підростаюче покоління. Дітей із категорії сиріт та позбавлених батьківського піклування, з багатодітних і малозабезпечених сімей ми стовідсотково охоплюємо оздоровленням та відпочинком. Ми постійно надаємо адресну допомогу багатодітним сім`ям та матерям, які народили п’ять та більше дітей. Указами Президента України близько восьми тисяч мешканок області нагороджені почесною відзнакою України “Мати-героїня”. Всім нагородженим жінкам виплачено одноразову винагороду, яка становить 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

У якому стані сьогодні соціальна сфера Тернопільщини?

Кожне село, селище та місто повинні радувати око його мешканців. За тісної співпраці влади, бізнесу та громади на теренах області вдалось втілити в життя низку соціальних проектів, а саме: будівництво та реконструкцію закладів освіти, охорони здоров’я, культури, стадіонів, спортивних та дитячих майданчиків, забезпечення найсучаснішим обладнанням шкіл та лікарень, ремонт доріг та освітлення вулиць. І це ще не весь перелік зробленого і того, що плануємо зробити. В рамках проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» 53 сільських громади у 12 районах Тернопільської області отримали можливість реалізувати свої ініціативи у сферах енергозбереження, водопостачання, охорони здоров’я та охорони навколишнього середовища. Громадами населених пунктів подано та затверджено 29 мікропроектних пропозицій, проведено 26 тендерів та розпочато ремонтні роботи на 13 об’єктах соціальної інфраструктури. За рахунок впровадження енергоефективних заходів у 2011 – 2013 роках зекономлено 12 млн куб. метрів природного газу та 37,2 млн кВт. год. електричної енергії на суму понад 90  млн гривень. На сьогоднішній день 227 котелень бюджетних установ та організацій та 5 котелень підприємств комунальної теплоенергетики області переведено на альтернативні види палива. З моменту мого призначення я завжди говорив і давав обіцянку освітити кожен населений пункт області в рамках програми «Будуємо нову Тернопільщину». Ця робота виходить на фінішну пряму. Крім цього, ми ведемо активну роботу з проведення газифікації населених пунктів. Ми поступово, крок за кроком перетворюємо Тернопілля на маленьку Європу.

Наскільки близькою, чи далекою для нас є мрія про медицину європейського рівня?

Я дуже б хотів і мрію, щоб це в нас було якнайшвидше. Ми багато працюємо в галузі медицини – наші відділення в районних лікарнях з кожним днем все кращі, а відтак, наші громадяни мають змогу лікуватися у сучасних, комфортних умовах. У грудні та січні приведемо до євростандартів педіатричні відділення у всіх райлікарнях. Сьогодні є однією з кращих в Україні є Заліщицька лікарня. Після реконструкції ми відкрили лабораторний корпус Підгаєцької центральної районної лікарні, операційний блок травматологічного відділення в Підволочиській ЦРКЛ та травматологічний пункт в Тернопільській обласній дитячій лікарні. Відкрито пункти тимчасового базування швидкої допомоги на базі 2-ї та 3-ї лікарень міста Тернополя, та 5 пунктів в Чортківському, Монастириському та Заліщицькому районах. Одним з головних завдань, яке я ставив перед командою і лікарями, це доступ громадян до отримання медичної допомоги на рівні фельдшерсько-акушерських пунктів. І в нас ця робота виходить – чимало ФАПів ми відремонтували, деякі реорганізували. Спільно з Тернопільським медичним університетом на базі кількох ФАПів відкрито навчально-медичні центри, як взірці, де введено телекомунікаційний зв’язок з університетською лікарнею. Завдяки спонсорам нам вдалося придбати кілька автомобілів швидкої допомоги. Мешканці Тернопільщини за три роки отримали шанс мати доступ до найсучаснішого обладнання. У Тернопільській університетській лікарні почав працювати комп’ютерний томограф найновішого покоління, у відділенні функціональної діагностики обласної дитячої клінічної лікарні представники німецького благодійного фонду «Діти Чорнобиля» презентували сучасний УЗД-апарат, для обласної дитячої комунальної лікарні закуплено кювез-трансформер для інтенсивного виходжування новонароджених. В обласній психоневрологічній комунальній клінічній лікарні після капітального ремонту відкрито відділення денного стаціонару. Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер отримав сучасне європейське обладнання – гаматерапевтичний апарат та комп’ютерний томограф. В обласній психоневрологічній лікарні відкрито відділення магнітно–резонансної томографії, сучасна лабораторія почала роботу на базі СЕС.

Які зміни в галузі освіти, наскільки діти Тернопілля мають доступ до якісних знань?

В галузі освіти в нас системний підхід. В області працює 554 дошкільні навчальні заклади. За три роки ми значно збільшили відсоток охоплення дітей віком від 3 до 6 років дошкільною освітою. Діти 5-річного віку цією освітою охоплені повністю. На Тернопільщині більше 100 тисяч учнів навчається у 847 денних загальноосвітніх навчальних закладах, в тому числі – в кількох новозбудованих. Парк шкільних автобусів збільшився протягом 2010/2013 років на 52 одиниці, в загальнооствініх навчальних закладах встановлено 89 навчальних комп’ютерних комплексів. Обіцянку щодо облаштування навчальних закладів внутрішніми вбиральнями та телевізорами моя команда виконала повністю. До того ж, ми ведемо активну роботу із заміни вікон та дверей на сучасні. Ми робимо ставку на якість – наші діти і вчителі мають навчатися і працювати в комфортних умовах.

Як розвинулася область за час Вашого правління в плані туризму та культури?

Туристична галузь – важливий чинник зростання економіки і соціальної сфери Тернопільщини. Розвиток в’їзного та внутрішнього туризму, екскурсійної діяльності сприяє підвищенню якості життя, створенню додаткових робочих місць і наповнення  бюджету. Тернопільщина має один з найвищих серед регіонів України показників щодо туристичного потенціалу: друге місце після Криму за потенціалом об’єктів культурної спадщини, наявність третини всіх українських замків і палаців та п’яте місце щодо пам’яток природи, насамперед найдовших в Європі гіпсових печер і водоспадів. Тернопілля – край благословенний, край священний. На цій землі – численні монастирі, церкви, костели, каплиці. Замки Тернопілля оживають, запрошують туристів на різноманітні дійства. Подібна робота в області ведеться Національним заповідником «Замки Тернопілля», Державними історико-архітектурними заповідника у Кременці, Бережанах, Збаражі, Теребовлі, Вишнівці.

Щодо галузі культури, то нам вдалося встановити опалення у більше як 300 закладах культури. Сьогодні газифіковано 125 закладів, встановлено більше 2,5 тисяч енергозберігаючих склопакетів, 15 закладів культури переведено на альтернативне опалення. Область славиться фестивалями, відзначенням ювілеїв населених пунктів області. Належну підтримку зі сторони обласної державної адміністрації отримав проект “Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету” за програмою “Бібліоміст”. Впродовж останніх років переможцями стали 16 централізованих бібліотечних систем області, що дало змогу відкрити для користувачів 90 безкоштовних Інтернет-центрів, з них 55 у сільській місцевості.

Валентине Антоновичу, яка ситуація в області сьогодні з футболом і загалом зі спортивною галуззю краю?

Я мрію, щоб у кожній школі були басейни, у кожному райцентрі спортивні стадіони. Я розумію, що в старих закладах освіти це зробити важко, але усі школи, які будуватимуться тепер, будуть спроектовані з басейнами. Протягом трьох років мого керівництва я ставив завдання покращувати матеріально-технічну базу спортивних закладів, залучати якомога більше дітей до спорту та підвищувати спортивну майстерність провідних спортсменів області. Я пишаюся тим, що вдалося у всіх районних центрах реконструювати стадіони і встановити сучасні пластикові крісла, створити всі умови для спортсменів: реконструювати роздягальні та душові кімнати і забезпечити гарячою та холодною водою, встановити та відновити освітлення стадіонів та спортивних майданчиків. Лише на реконструкцію стадіону у Тернополі, завдяки тісній співпраці з урядом, нам вдалося з державного бюджету виділити майже 9 мільйонів гривень. Прийшовши на посаду голови, я пообіцяв відродити футбол. Робота виявилася нелегка оскільки у нас потужних інвесторів, які б самі фінансували футбол, немає. Але ми зробили і це. В нас по області вже є сотні команд, наша «Нива» гідно представляє Тернопільщину у першій лізі Чемпіонату України і радує болільників своєю грою. Крім цього, ми готуємось до роботи з будівництва майже 200 дитячих та спортивних майданчиків. Велику роботу ми розпочали з реконструкції біатлонної бази, що у Підгородньому. Я вірю, що в нас буде одна із найсучасніших баз, а також в те, що Україна і Тернопільщина побориться за право проведення олімпійських ігор у 2022 році.

Пане, голово, дайте оцінку сьогоднішній політичній ситуації в Україні і на Тернопільщині зокрема, а також прокоментуйте рішення сесії обласної ради про висловлення Вам недовіри.

Я неодноразово заявляв, що засуджую події, які відбулися на Майдані Незалежності у Києві 30 листопада 2013 року, і які призвели до силового протистояння. Вірю, що винні будуть покарані і понесуть за це відповідальність. Я відстоюю побудову європейських стандартів в Україні, адже переконаний, що ми європейська країна. Вірю, що той шлях реформ, який проводить держава, ми подолаємо з гідністю. Країна на шляху євроінтеграції зробила багато роботи і альтернативи проведенню реформ сьогодні немає. Я хочу офіційно заявити і сказати, що влада області працює і утримує стабільну ситуацію в регіоні, незважаючи на мітинги, організовані політиками, які не думають про вирішення питань і проблем Тернопілля. Вони звикли виголошувати політичні гасла і закликати до погіршення ситуації в регіоні. Їм це не вдасться. Сьогодні до мене звертаються тисячі наших краян, які хочуть жити в мирі і спокої, бачити конкретні справи нашої роботи, а не слухати красиві гасла. Хочу закликати мешканців Тернопільщини і країни в цілому, не йти на поводу у провокаторів, а сприяти забезпеченню нормальної життєдіяльності селищ, міст, районів та держави. Ми повинні зрозуміти, що така поведінка політиків може болюче відобразитися на кожному. У разі загострення протистояння, в країні може бути спровокована вкрай тяжка економічна ситуація. У випадку неприйняття державного і місцевих бюджетів, влада буде не в змозі перерахувати пенсії, зарплати та соціальні виплати, забезпечити фінансування поточних питань життєдіяльності. Область дотаційна і ми маємо все зробити, щоб завершити рік успішно. Я не зупинюся на досягнутому і буду все робити, щоб нарощувати темпи – моя позиція принципова і чітка. Щодо висловлення мені недовіри на сесії обласної ради, то це рішення суд відмінив, адже голосування було  недемократичним і не відповідало євростандартам – депутатів заставляли голосувати відкрито і  не пускали в кабінки. Я хочу сказати, що в політичному плані після таких подій я лише міцнію. Вірю, що влада, опозиція і громадськість вийдуть на шлях примирення та порозуміння – до чого й закликаю місцеві політичні сили. Також прошу усіх мешканців Тернопільської області долучатися до спільної розбудови нашого краю та сильної європейської України.

Валентине Антоновичу, наближаються новорічно-різдвяні свята. Де будете святкувати їх і щоб побажали мешканцям Тернопільщини?

Я традиційно Новий рік зустрічаю вдома, в колі сім`ї. В мене четверо дітей, дві онучки – надіюся, що традиційно вони приїдуть до нас на свята. Мешканцям області хотів би побажати здоров’я, віри та впевненості у завтрашньому дні. Також хочу подякувати всім за підтримку,  тому що те, що вдалося зробити за три роки, без об’єднання зусиль і підтримки громади ми б не виконали. Я постійно відчував вашу підтримку – дякую за добре слово при зустрічах. Зичу Вам і Вашим родинам щастя, добра та спокою. Повірте, лише разом ми збудуємо в себе Європу і ту сильну Україну, за яку боролися наші діди і прадіди. Щастя і добра, Божої ласки і Божого благословення, веселих Вам свят. З Новим роком та Різдвом Христовим!