Як виявити рак нирок

Нирки – надзвичайно важливий орган людського організму. При порівняно невеликому розмірі (кожна з них має вагу 0,5 % від загальної ваги тіла) нирки виконують велику кількість життєво важливих функцій. Про значущу фізіологічну роль нирок для організму свідчить і їхня надзвичайно складна мікроскопічна будова.
Основною функцією нирок є виведення з організму кінцевих продуктів метаболізму, що утворюються в результаті обміну речовин: зайвої води, вуглекислоти, солей, аміаку, деяких не повністю окислених продуктів розпаду (сечовини). Від діяльності нирок залежить стабільність водно-сольового обміну та кислотно-лужної рівноваги всього організму.
Крім того, ці органи виробляють речовини, які спричиняють підвищення і зниження артеріального кров’яного тиску, а тому вони є однією з важливих ланок у системі регуляції кров’яного тиску.
Інші функції нирки виконують завдяки сечоутворенню, в основі якого лежать процеси фільтрації, реабсорбції (зворотного всмоктування) та секреції. Саме нирки виводять шкідливі та отруйні речовини, що надходять із кишечника у ворітну вену (індол, фенол, скатол, миш’яковисті, ртутні з’єднання та ін.), які знешкоджуються печінкою. Нормою вважається наявність у людини пари нирок. Чітке їх функціонування забезпечує нормальну роботу всього організму.

Широке застосування візуальних форм діагностики – ультразвукового дослідження, комп’ютерної томографії, магнітно-резонансної томографії – змінило підхід до діагностики раку нирки. Покращення доступу до згаданих форм діагностики дало змогу виявляти злоякісне новоутворення нирки на ранніх стадіях, ще до появи симптомів і скарг у пацієнта. Все частіше це стає можливим під час обстеження з приводу інших захворювань, коли за допомогою візуальної діагностики виявляють новоутворення невеликого розміру і на ранній стадії, що впливає і на подальший прогноз лікування та вибір оптимального типу лікування. Підраховано, що близько двох третин локалізованих пухлин знаходять випадково, коли більшість хворих до моменту постановки діагнозу ні на що не скаржиться.
Основними симптомами злоякісних новоутворень нирки є поява крові в сечі (гематурія), яка виникає тоді, коли людина почуває себе цілковито здоровою. Навіть маленька пухлина може спричиняти масивну гематурію, вона може з’являтися періодами або бути регулярною, можлива й поява згустків крові в сечі. Пацієнта непокоїтиме різноманітний біль у попереку, гострий біль при крововиливі в пухлину або її подальшому розриві та виникненні гематоми. Новоутворення може пальпуватися в проекції нирки. На пізніх стадіях пухлинного процесу, зазвичай, виникають клінічні прояви: лихоманка, яку супроводжує озноб (температура тіла 37 – 39 С), загальна інтоксикація організму, збільшення ШОЕ, загальна слабкість, схуднення, втрата апетиту. На ще пізніших стадіях з’являються набряки ніг, тромбози глибоких вен на ногах, розширення підшкірних вен на животі, порушення функцій тазових органів. При метастазуванні раку нирки в хребет та кістки – наполегливі й інтенсивні болі, в легені – спостерігається кровохаркання. Діагностування захворювання на ранніх стадіях, в свою чергу, підвищує інтерес до розробки органозберігаючого підходу в лікуванні онкологічної патології. Та щоб призначити адекватний алгоритм лікування, необхідно провести адекватну оцінку пухлинного ураження нирки.