Як живе Майданівська бібліотека (ФОТО)

За тиждень «Бібліотека Майдану» виросла з кількох десятків книжок до понад трьох тисяч видань… І це – лише початок
Тиждень тому, 26 січня, в Українському домі з’явилася «Бібліотека Майдану». Ще вночі тут відбувався штурм, під час якого учасники Євромайдану виставили з будівлі правоохоронців, а вже вранці «виросли» кухня, спальні місця і…бібліотека.

11

 

Ідея створити «книгозбірню на барикадах» належить подружжю з Дніпропетровська Віктору та Інні Бісовецьким. Спочатку імпровізована бібліотека мала вигляд картонної коробки з кількома десятками книжок, які принесли подружжя та їхні друзі. А нині це – понад три тисячі видань на полицях десяти книжкових шаф. І люди продовжують приносити нові книги – і з домашніх бібліотек, і куплені спеціально для «Бібліотеки Майдану». Несуть свої книжки також письменники та видавці, підписуючи їх натхненними та оптимістичними побажаннями для майбутніх читачів.

2

Ініціатива виявилася більш ніж успішною. Ввечері тут просто немає де присісти – всі стільці під стінами зайняті. Чоловіки в касках, масках та камуфляжних куртках читають. І при цьому зворушливо спираються на свої дубинки і щити…

4

«У нас усе тримається на довірі та чесному слові»
«Бібліотека Майдану» – особлива. Тут ніхто не веде обліку книжок і не записує читачів. Коли ти береш книжку, то просто пишеш на папірці «Чесне слово» і кидаєш його в коробку. Коли повертаєш книжку – береш цукерку… як подяку, що дотримався свого чесного слова. Всі книжки, які сюди приносять люди, волонтери сортують тематично й жанрово. Серед книжкових шаф і поличок дуже легко орієнтуватися – окремо стоять історичні книжки, окремо – сучасна українська проза, окремо – зарубіжна тощо… Все підписано й відсортовано. Якщо ж є питання, завжди можна звернутися до волонтерів, які підкажуть, порадять, допоможуть.

За одним зі столів сидить і ставить на нові книжки просту печатку «Бібліотека Майдану» києвознавець, викладач Києво-Могилянської академії, екскурсовод Владислава Осьмак. Вона тут вже кілька днів як волонтер.

3

«Я просто випадково натрапила на людей, які цим уже займалися. Ініціатор бібліотеки Віктор Бісовецький  із Дніпропетровська  свого часу допомагав Мілі Іванцовій, яка ще рік тому ініціювала дуже гарну акцію «100 книжок для сільської бібліотеки». Початкова ідея Віктора –  всі книжки, які залишаться в бібліотеці Майдану після завершення визвольних змагань, будуть передані сільським бібліотекам, – розповідає пані Владислава. –  Я провела в бібліотеці кілька днів, але за емоційним насиченням, наче добрячий шмат життя.  Тому я просто щаслива, що можу до цієї ініціативи долучитися. Ми не ведемо жодних обліків – ні книжкового фонду, ані читацьких формулярів. Все будується на довірі й чесному слові. Ми всім пояснюємо, що потім книжки поїдуть у сільські бібліотеки. Ясно, що якийсь відсоток книжок до нас не повернеться, але зараз переважно всі повертають книжки. І це класно!».

Час від часу вона відволікається від штампування нових книжок, щоб нагадати людям біля шаф із літературою про «чесне слово».

6

Кілька слів про головного бібліотекаря та волонтерів
20-річний Богдан приїхав на Майдан із Дніпропетровська. Він і  барикади будував, і на варті стояв, але коли прийшов в Українській дім і побачив бібліотеку, – зрозумів, що саме тут його місце. Так він став головним бібліотекарем. Тут днює, і тут же, біля  шаф із книжками, ночує. «Там, на барикадах, від мене користі було не надто багато, хоча я старався, а тут я роблю те, що мені подобається і те, що я, схоже, вмію» – усміхається хлопець. І додає: «Я дуже люблю читати». Сам він щойно закінчив читати Миколу Гоголя і нині обирає нову книжку для читання. Хоча, насправді, часу на це в нього майже немає – люди несуть так багато книжок, що волонтери весь час зайняти їхнім сортуванням, штампуванням та пакуванням у коробки. Вже понад півсотні коробок з книжками мають на днях роз’їхатися по сільських бібліотеках. До речі, на стіні тут прикріплений лист, на якому кожен може написати поштову адресу тієї сільської бібліотеки, яка, на його думку, потребує нових книжок. Із кожним днем список розширюється.