Заборону на проведення публічних релігійних заходів можуть відмінити

Народний депутат Ганна Герман (Партія регіонів) пропонує парламенту скасувати застарілі законодавчі норми, які обмежують права віруючих і релігійні організації на проведення публічних релігійних заходів.

Відповідний законопроект № 3868 було внесено до парламенту у вівторок, 14 січня 2014 року, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Депутат пропонує скасувати вимогу щодо отримання дозволів за 10 днів до бажаної дати на проведення публічних богослужінь, релігійних обрядів, церемоній та інших заходів, як це на сьогодні зазначено у частині 5 статті 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Натомість пропонується ввести норму про те, що “публічні богослужіння, релігійні обряди, церемонії, процесії та інші мирні зібрання релігійних організацій проводяться в загальному порядку, визначеному законодавством про свободу мирних зібрань”.

Варто відзначити, що це є не перший законопроект із даної проблематики. Аналогічні зміни передбачені також і проектами спеціальних законів, які врегульовують порядок організації та проведення мирних зібрань в Україні. На необхідності внесення таких поправок до чинного Закону останні п’ять років наголошують релігійна спільнота та правозахисники.

Причиною появи проекту Ганни Герман стало звернення Міністерства культури України до УГКЦ із повідомленням про те, що релігійна діяльність на Майдані Незалежності у Києві здійснюється з “порушенням вимог законодавства України про свободу совісті та релігійні організації” через відсутність у священників дозволів від місцевої держадміністрації.

Напередодні депутат назвала цей лист Мінкультури, що містив погрози судового позову проти УГКЦ, непрофесійним підходом посадовців, який можна розцінювати як тиск на почуття вірян.

Як зазначено у консультації ІРС, норма Закону про отримання дозволів на публічні мирні заходи релігійного характеру суперечить статті 39 Конституції України та з цієї причини не може застосовуватись. Положення Конституції закріплюють виключно повідомний порядок проведення мирних зібрань, а тому в даному випадку мають застосовуватись саме норми Основного Закону.