Заручники Банкової: скільки їх?

Близько 350 затриманих та більше тисячі тих, хто чекає судового вироку за різними обвинуваченнями – такі масштаби репресивних заходів проти активістів Євромайдану.

berkut3

 

На даний момент за ґратами перебувають близько 350 активістів, затриманих під час акцій протестів у Києві та інших регіонах, повідомив DW активіст Євромайдан SOS Назарій Боярчук. Натомість постраждалих від дій силовиків, які нині арештовані чи знаходяться під слідством набагато більше. “Дані не точні і увесь час змінюються, оскільки на гарячу лінію Євромайдан SOS дзвонять рідні постраждалих чи з’являється якась інформація у “Фейсбук”. Ми заносимо до нашої бази лише тих людей, імена і прізвища яких вдалося встановити достеменно”, – зауважив Боярчук. Натомість Генеральна прокуратура України оприлюднила свою статистику, за якою станом на 30 січня затримано лише 234 особи, з них заарештовано – 140.

Білоруська практика

Голова Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, депутат від фракції “Удар” Віктор Чумак не вірить цифрам Генпрокуратури. Як зазначив він в інтерв’ю DW, порушено більше тисячі кримінальних справ проти активістів Майдану по всій Україні. “Це величезна кількість людей. Це фактичні заручники влади, яких влада хоче випускати за якихось умов. Там половину людей взагалі не знають, за що їх затримали. Як вже розмовляти з владою, яка бере у заручники власних громадян”, – зауважив Чумак. За його словами, нинішня українська влада переймає практику білоруського режиму, який міняє затриманих на якійсь преференції від Європи чи кредити.

Як відомо, 29 січня депутати від Партії регіонів проголосували за закон про амністію, який передбачає звільнення затриманих і арештованих активістів Майдану в обмін на звільнення адмінбудівель та вулиць і площ, де зараз протестують українці проти дій влади. “Практика переймається у найгіршому вигляді з залученням тітушок, побиттям людей, катуванням. Це вже засоби індивідуального терору”, – обурюється Чумак.

Правовий захист є

IMG_0541

При цьому опозиційний депутат наголошує, що всі затримані та арештовані отримують адекватну правову допомогу. Це підтверджують і правозахисники. За словами експерта Української Гельсінської спілки з прав людини Олега Мартиненка, юридичний супровід справ затриманих та арештованих здійснюють адвокати від спільноти Євромайдан SOS, юристи Гельсінської спілки, Координаційний центр з надання правової допомоги та офіс омбудсмена. Вся правова допомога для активістів надається безкоштовно.

Утім, Олег Мартиненко сумнівається, що справи активістів будуть розглядатися в суді неупереджено. “Судді підконтрольні державі”, – наголосив Мартиненко. До того ж, за словами правозахисника, в законі про амністію активістів немає механізмів правозастосування. “Там записано звільнити людей від відповідальності. А за які вчинки їх затримали? Як вирізнити учасників протестного руху від інших? Хто мирні, хто немирні протестувальники? Механізмів застосування амністії до людей, які ще не засуджені немає”, – розмірковує Мартиненко.

Чимало зниклих безвісти

Окрім затриманих та арештованих нині, за даними гарячої лінії Євромайдан SOS, зниклими вважають 32 людини. Серед них – лідер Автомайдану Дмитро Булатов. Координатор гарячої лінії Євромайдан SOS Аліса Новічкова розповіла, що волонтери спільноти Євромайдан SOS шукають зниклих у СІЗО, лікарнях, поширюють інформацію в інтернеті.